Nie je žiadnym tajomstvom, že pandémia koronavírusu zastihla svet nepripravený. Niektoré krajiny zvládajú manažovanie pandémie lepšie, niektoré horšie. Kde sa nachádza Slovensko? Právnici v tom majú jasno. Odborníci dokonca prezradili, ako sa prijímali niektoré zákony.
„Posledný rok aj niečo je z hľadiska toho, čo sa tu deje aj pre stabilitu právneho systému, niečím, čo je šokujúce. Ja by som to vyslovene atribuoval konkrétnym hráčom v tejto hre, najmä jednému, o ktorom by som povedal, že koná záludne a myslí náhodne,“ povedal v diskusii Veda pomáha – COVID-19 súdny lekár a právnik Peter Kováč. Narážal tak zrejme na osobu expremiéra Igora Matoviča. Toho, „ktorého meno sa nevyslovuje“, spomenuli odborníci viackrát. Osobu tak prirovnali k postave Lorda Voldemorta z Harryho Pottera.
Odborníci hovorili o osobe, ktorej meno sa nevyslovuje. Môžeme si iba domýšľať koho tým mysleli. – Foto: Veda pomáha – COVID-19
„Takým príkladom je fantastický legislatívny počin, ktorý vznikol ako reakcia na jedno predbehnutie sa pri očkovaní. Vzápätí nasledoval facebookový status, kde bola vymyslená nejaká pokuta a už na druhý deň ráno v parlamente bol pripravený návrh novely zákona, ktorý ešte v ten istý deň bol prijatý,“ prezradil odborník.
Hovoril zrejme o situácii, keď sa bývalá tenistka Dominika Cibulková prednostne nechala vakcinovať. Prešlo jej to aj vďaka tomu, že bola pomáhať zdravotníkom. Za protekčné očkovanie po novom hrozí pokuta až 10 000 eur.
Cibulková si protekčné zaočkovanie žehlila na MOM. – Foto: tasr
„Úplne humorné je na tom to, že žiadna takáto pokuta doteraz nebola udelená. Kontrolovať by to malo ministerstvo zdravotníctva. Jeho akčnosť spočíva maximálne v tom, že prídu na nejaké očkovacie miesto a tam sa pozrú, či to je v poriadku. Takto naozaj nič nezistia. Čiže my tu prijímame právne predpisy, ktoré sú v praxi neskontrolovateľné, nevymožiteľné, ale hráme sa na to, že vyhovujeme facebookovým statusom,“ upozorňuje právnik a súdny lekár.
Je možné, že v čase pandémie slúžil parlament iba ako hlasovací nástroj? – Foto: tasr
Aj ďalší odborník má „zaujímavé“ skúsenosti. „Zažil som niekoľkokrát a zažil som aj jeden taký deň, kedy do porady, ktorá prebiehala a mala nejaký systém, vpálila konkrétna osoba s výzvou a požiadavkou, že zajtra sa prijíma lex korona, že čo ešte treba tam dať, tak rýchlo dajte, lebo o dvanástej to zavrieme a zajtra sa to príjme. Padlo tam niekoľko návrhov, ktoré išli z brucha, z hlavy a boli to skôr nápady ako návrhy. Ale v tom zákone sa ocitli. Tieto zákony považujem za obrovský problém, pretože tam sa mohlo stať naozaj to, že vôľa a názor jednotlivca vyslovená v správnom okamihu na správnom mieste, mohla na Slovensku zmeniť zákon. Mohla z parlamentu spraviť iba hlasovací nástroj, ktorý odkýval čokoľvek, čo bolo povedané, že odborníci si to želajú,“ odhalil bezpečnostný analytik Radovan Bránik, ktorý v minulosti pôsobil v Národnom krízovom klinickom tíme Ministerstva zdravotníctva SR.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
To budete čumieť! Takto sa robili zákony počas pandémie