tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Igor Matovič a tlmočníčka Barbara Randušková, foto: tasr

Najznámejšiu Matovičovu tlmočníčku už na obraze neuvidíme. Čo sa stalo?

Tlmočí po boku našich vládnych špičiek do posunkovej reči. Najprv po boku Igora Matoviča, neskôr sme ju mohli vidieť pri prezidentke Zuzane Čaputovej ale aj pri ministroch a poslancoch. O chvíľu sa však z obrazu stiahne na dlhšiu dobu. A dôvod je prozaický.

Tancovala v skupine Laciho Strikea, vyštudovala psychoterapiu v Londýne a dnes sa venuje aj tlmočeniu pre nepočujúcich, dokonca tlmočí i predstavenia v divadle. Barbaru Randuškovú (27) totiž posunkový jazyk neskutočne fascinuje a priťahuje. I keď vyrastala v rozvedenej rodine, na detstvo spomína pekne. Mama ju viedla k tomu, aby v živote robila čo ju baví. Dostala sa do tanečnej skupiny Laciho Strikea, s ktorým precestovala kus sveta. Začínala u neho ako dvanásťročná. Na gymnáziu ju lákalo štúdium psychoterapie, magisterské absolvovala v Londýne. Popularita prišla s výmenou vlády. Keď začala tlmočiť počas prvej vlny korony tlačové konferencie do posunkovej reči. Na obrazovkách sme ju vídali s dennou pravidelnosťou. Zaujímavosťou je, že v rodine nemá nikoho nepočujúceho. „Mňa fascinoval ten jazyk. Že existuje jazyk, ktorý funguje inak, ako náš, tak som sa ho išla naučiť,“ prezradila Barbara. „Ja viem, že je to taká suchá odpoveď, že ste čakali niečo viac, ale naozaj som sa len prihlásila na kurz. V tom čase som študovala psychológiu, takže z tohto dôvodu ma zaujímalo, ako tá komunikácia funguje atď,“ dodala prekladateľka v šou Neskoro večer.

Barbara Randušková tlmočila aj pre prezidentku Čaputovú, foto: tasr

Jedného dňa zmizla

Dôvod, prečo sme odrazu na tlačových konferenciách Barbaru Randoškovú nevideli, boli nevyplatené honoráre. Za svoju prácu nedostala ona ani ďalší tlmočníci minulý rok v septembri šesťmesačnú mzdu. Upozornila na to práve ona. Na svojom profile na sociálnej sieti zverejnila rozhorčenú správu, v ktorej verejnosť oboznámila s detailmi, prečo už ona a jej kolegovia nespolupracujú s Úradom vlády. „Začalo sa to tým, keď p. Matovič osobne povedal tlmočníkovi, aby odišiel, vraj z technických dôvodov. Doteraz Slovenský zväz nepočujúcich nedostal jasné stanovisko, prečo bol tlmočník odstránený a aký je problém a dôvod toho, že Úrad vlády tlmočníkov prestal na tlačové konferencie volať,“ napísala pred mesiacmi. Kauza sa zrejme urovnala a tmavovlásku sme sporadicky mohli na konferenciách vidieť. Čochvíľa sa to však otočí.

Vo finále

Tlmočníčka sa už nebude prácou dlho zaťažovať. Odchádza totiž na materskú dovolenku. Jej rastúce bruško je neprehliadnuteľné. Tento fakt tlmočníčka pre eReport priznala: „Áno, som tehotná,” zasmiala sa. Súkromné informácie si strážila, ale po krátkom prehováraní ozrejmila, že sa jej termín blíži: „Som v deviatom mesiaci.” Či bude detská izba v ružových, alebo v modrých farbách, komentovať nechcela: „To si nechám pre seba.”


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Najznámejšiu Matovičovu tlmočníčku už na obraze neuvidíme. Čo sa stalo?

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku