eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock

Tisíce ľudí v Kanade pochodovali proti pandemickým obmedzeniam

Desaťtisíce protestujúcich pochodovali v sobotu v kanadskom Montreale, aby vyjadrili nesúhlas s obmedzeniami, ktoré zaviedla vláda na zastavenie tretej vlny koronavírusom pandémie v krajine.

Viacerých demonštrantov zadržali v úvode pochodu, ktorého účastníci niesli transparenty s heslami proti rúškam, zákazom vychádzania a zdravotným pasom, informovala agentúra AFP.
Na demonštráciu dohliadalo množstvo policajtov, podujatie však prebiehalo prevažne pokojne. Polícia odmietla poskytnúť odhad počtu účastníkov, podľa kanadských médií sa však zhromaždilo okolo 30 000 ľudí. Išlo tak o najväčší protest proti pandemickým obmedzeniam v kanadskej provincii Québec za uplynulé mesiace.

Bez rúšok a odstupu

Protestujúci, prevažne bez rúšok a nedodržiavajúci pravidlá sociálneho odstupu, vyhlasovali, že opatrenia nariadené vládou Québecu sú „neodôvodnené”. Kritizovali povinné nosenie rúšok na vonkajších zhromaždeniach a zákaz vychádzania, ktorý v provincii vyhlásili začiatkom januára. Takéto opatrenie na úrovni celej provincie nebolo v Kanade zavedené od pandémie španielskej chrípky pred storočím, približuje AFP.

Posunuli zákaz vychádzania

Vzhľadom na spomaľovanie miery infekcie québecká vláda oznámila, že od pondelka sa začiatok zákazu vychádzania v Montreale posunie z 20.00 h na 21.30 h. Kanadský premiér Justin Trudeau vyjadril „hlboké sklamanie” zo sobotňajšieho protestu. „Iróniou je, že zhromažďovaním sa ľudia vzájomne vystavujú riziku, čo rozširuje prípady Covid-19 a predlžuje čas, počas ktorého budeme musieť čeliť obmedzeniam a zdravotníckym opatreniam,” vyhlásil.

Olympijský štadión v Montreale, pri ktorom sa protest konal, patrí k najväčším očkovacím centrám v Kanade, z dôvodu demonštrácie ho však museli v sobotu uzavrieť. Kanada dosiaľ zaznamenala viac ako 1,2 milióna prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 a 24 200 súvisiacich úmrtí, z nich vyše polovicu v provinciách Ontário a Québec.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Tisíce ľudí v Kanade pochodovali proti pandemickým obmedzeniam

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti