eReport.sk
ilustračná Foto: tasr/AP Photo

Tisíce ľudí protestovali na Kube proti vláde, prezident hovoril o provokácii USA

Kubánsky prezident Miguel Díaz-Canel v vyhlásil, že za nedeľňajšími protestmi v jeho krajine stoja Spojené štáty. V televíznom vystúpení vyzval stúpencov, aby sa postavili proti “provokáciám”, ktoré podľa neho už nebudú tolerované, informovala agentúra Reuters.
      
Tisíce Kubáncov vyšli v nedeľu do ulíc miest od Havany na západe po Santiago de Cuba na východe krajiny počas zriedkavých protestov, ktoré patrili k najväčším na ostrove za posledné desaťročia. Účastníci vyjadrovali nespokojnosť s nedostatkom potravín a ďalších základných potrieb počas zhoršujúcej sa ekonomickej krízy, výpadkom prúdu i podľa ich slov nedbanlivosti vlády pri boji proti nárastu prípadov COVID-19.

Americkí žoldnieri?

Zábery vysielané naživo na sociálnych sieťach ukazovali tisíce pochodujúcich ľudí vo viacerých kubánskych mestách. Účastníci kričali heslá ako “Sloboda”, “Preč s komunizmom”, “Nebojíme sa” či “Vlasť a život”, čo aktivisti používajú ako obrátenú podobu kubánskeho revolučného hesla “Vlasť alebo smrť”, napísal americký denník Miami Herald.
      
Díaz-Canel v príhovore povedal, že mnohí demonštranti prišli protestovať úprimne, avšak podľa neho ich zmanipulovali Spojenými štátmi riadené kampane na sociálnych médiách i “žoldnieri” na samotnej Kube. „Vyzývame všetkých revolucionárov v krajine, všetkých komunistov, aby vyšli do ulíc všade, kde prebiehajú snahy o tieto provokácie,” vyhlásil Díaz-Canel, ktorý je tiež šéfom Komunistickej strany Kuby.
      
V Havane trval protest na promenáde Malecón za účasti mnohých mladých ľudí asi dve a pol hodiny. Pochodujúci narušili dopravu, pokým polícia nezasiahla a nerozohnala ich po tom, ako niekoľkí účastníci hodili na jej príslušníkov kamene, informovala agentúra AP. Úrady podľa nej počas popoludnia zastavili prístup na internet.

Zdroj: tasr


      

Zdielať / poslať / tlačiť

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport