eReport.sk
foto: tasr

Tínedžeri dostávajú pozvánky na očkovanie takmer okamžite. Systém si možno myslí, že majú viac ako sto rokov

Toto snáď ani nemôže byť pravda. Iba včera sa otvoril systém očkovania proti COVID-19 aj pre mladých ľudí, ktorí sú starší ako 16 rokov a už dnes majú niektorí „v rukách“ pozvánky na vakcináciu. Niektorí starší ľudia so zdravotnými ťažkosťami pritom ešte stále čakajú. Ako je to možné?

„Keď sme povedali, že pre zdravie svojho dieťaťa čokoľvek, nemysleli sme si celkom, že ho hneď zajtra musíme odviezť do Bardejova. Rezervačný systém nás zobral za slovo,“ pochválil sa bývalý poslanec Miroslav Beblavý, že jeho tínedžer bude čoskoro vakcinovaný. „Ja som veľmi rád, že syn bude zaočkovaný, ale to naozaj znamená, že v Bardejove nikto dospelý alebo chorý nechce Pfizer,“ čudoval sa politik.

Nuž dôvod, prečo jeho syn dostal promptne pozvánku na očkovanie, môže byť niekde inde. A nie v tom, že by sa dospelí alebo chorí v Bardejove nechceli očkovať. Upozornili na to analytici a programátori Ivan Bošnák a Libor Hornych.

Ako je možné, že tínedžeri dostávajú pozvánky na očkovanie? – Foto: tasr

„Pozreli sme si graf očkovancov, ktorých vybral softvér z NCZI. Samozrejme, že nedáva zmysel, aby systém vybral ľudí, ktorí sú na spodnej hrane spektra a sú tínedžeri a nevybral dvadsaťročných. Iba, že by ten systém pozeral nie na vek, ale na rodné číslo,“ upozornili odborníci. Ak systém pozerá na rodné číslo a otvorili sa kategórie 16 a viac, tak je možné, že systém zobral cifry reprezentujúce rok. Napríklad 1902 bude 02.

Zdroj: fb/databezpatosu

Systém nevie, že 118 ročných nemáme, ale zoberie aj u 18 ročných rok 2002 a bude to 02. Systém vie, že ak je tam nula, tak pridaj 100 rokov a 18 ročného vyhodnotí ako 118 ročného,“ vysvetľujú analytici zo zoskupenia Dáta bez pátosu.

Upozornili tiež, že napríklad „cukrovkári“ všetkých vekových skupín zatiaľ čakajú. Analytici sa tiež vyjadrili, že ak sa netrafili do čierneho, tak to zoberú späť a post vymažú. S otázkami sme sa obrátili aj na Národné centrum zdravotníckych informácií, ktoré má pod palcom rezervačný systém. „Pre vekovú kategóriu 16 a 17 rokov je jediná schválená vakcína od spoločností Pfizer/BioNTech, preto dostávajú títo mladí ľudia pozvanie na očkovanie v okresoch, ktoré si sami vybrali a v ktorých už záujemcovia o vakcináciu vo veku od 60 rokov zaočkovaní sú,“ znelo vyjadrenie z tlačového odboru. Na otázky, či je možné, že naozaj systém vyhodnocuje rodné čísla a nie dátumy narodenia, sme však odpoveď nedostali.

Že niečo nie je úplne s kostolným poriadkom však naznačuje aj status expremiéra. „Verím, že Ministerstvo zdravotníctva nepripustí blamáž, aby ešte predtým ako budú zaočkovaní starí ľudia a chronicky chorí, ktorí chcú byť zaočkovaní, bol začkovaný čo i len jeden zdravý 16-17 ročný tínedžer Pfizerom či Modernou. Bol by to znak úplného zlyhania zdravého rozumu, ministerstva a malo by patričné a nemilosrdné následky. Píšem radšej verejne, aby neboli zase nejaké trápne výhovorky,“ nechal sa počuť Igor Matovič.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport