eReport.sk
Miroslav Kollár. Foto: SITA/Branislav Bibel

Teraz sa ukáže, kto to myslí vážne s hmotnou zodpovednosťou! Čo si myslíte, ako to dopadlo?


Teraz sa jasne ukáže, kto to so zavedením inštitútu hmotnej zodpovednosti do nášho právneho systému myslí vážne. Neexistuje totiž žiadny objektívny dôvod, prečo by poslanci strán vládnej koalície nemohli podporiť náš konštruktívny a efektívny návrh. Platí to o to viac, že náš návrh je plne v súlade s programovým vyhlásením vlády a samotná vládna koalícia dodnes nebola aj napriek mnohým sľubom schopná predložiť vlastný návrh tejto legislatívy,“ konštatoval poslanec NR SR a člen predsedníctva strany SPOLU Miroslav Kollár pred hlasovaním o návrhu novely, ktorú predložil. Čo si myslíte, ako to dopadlo?

Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorkovom hlasovaní odmietli novelu zákona o zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci, ktorú predložil nezaradený poslanec Miroslav Kollár. Odmietli aj návrh legislatívy, ktorou chcel nezaradený poslanec Tomáš Valášek zaviesť transparentnejší model výberu riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS).

Podľa Kollára išlo o návrh, za ktorý súčasní lídri hlasovali

Kollár chcel novelou zakotviť základné princípy pri nakladaní s verejným majetkom. Zaviesť chcel zavinenie založené na vedomej nedbanlivosti z hľadiska subjektívnej stránky konania. Podmienkou na uplatnenie práva na náhradu škody spôsobenej verejným činiteľom by bolo právoplatné rozhodnutie príslušného orgánu.

Podľa Kollára bol návrh, ktorý predložil v podstate identický s návrhmi z rokov 2016 a 2018, ktoré vtedy, ešte ako opozičné strany, podporili poslanci OĽANO, SAS aj Sme rodina. Za návrh vtedy hlasovali aj dnešní lídri koalície Igor Matovič, Veronika Remišová, či Boris Kollár.

„Teraz sa ukáže kto politikárči, a komu ide skutočne o vec. Kto veľa hovorí a kto koná. Je načase, aby verejní funkcionári, ktorí v mene Slovenska vyjednávajú miliónové zmluvy a pritom sa chvália, že ich ani len nečítajú niesli nielen politickú, ale aj hmotnú zodpovednosť,“ vyhlásil predseda strany SPOLU Juraj Hipš prostredníctvom profilu strany Spolu na sociálnej sieti ešte pred hlasovaním poslancov v pléne.

Zdroj: fb/kollarSPOLU

Kollár tvrdí, že v súčasnosti podľa zákona nesmú štatutári v súkromných obchodných spoločnostiach pri výkone svojej pôsobnosti uprednostňovať svoje záujmy. To by malo podľa neho platiť aj pri všetkých verejných predstaviteľoch nakladajúcich s verejnou mocou alebo verejnými zdrojmi.

Neprešiel ani návrh o šéfovi SIS

Valášek v novele zákona o SIS navrhoval, aby bol kandidát na funkciu riaditeľa SIS verejne vypočutý výborom NR SR pre obranu a bezpečnosť. Proces výberu šéfa SIS chcel tak zosúladiť s bežnou praxou v okolitých členských štátoch Európskej únie.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Teraz sa ukáže, kto to myslí vážne s hmotnou zodpovednosťou! Čo si myslíte, ako to dopadlo?