eReport.sk
Na ilustračnej snímke rodinní príslušníci stoja pri pohrebnom aute, do ktorého nakladajú rakvu s telesnými pozostatkami. Foto: tasr/ap

Telo prvej českej vojačky, ktorá zahynula počas misie, je už v Prahe

Telo českej vojačky Michaely Tichej, ktorá zahynula pri štvrtkovom páde vrtuľníka mierovej misie na Sinajskom polostrove, priviezol v piatok armádny špeciál na vojenské letisko Praha-Kbely, kde si jej pamiatku uctili pietnym aktom, uviedla spravodajská televízia ČT24.

Na letisku sa konal pietny akt za prítomnosti rodiny a najvyšších predstaviteľov ministerstva obrany a Armády Českej republiky. Tichá je vôbec prvou českou vojačkou, ktorá zahynula pri zahraničnej misii. Pôvodne rotmajsterku in memoriam povýšili na štábnu práporčíčku.

Vrtuľník havaroval počas rutinnej misie

Rodine aj blízkym zosnulej vojačky vyjadrili vo štvrtok úprimnú sústrasť aj prezident Miloš Zeman, premiér ČR Andrej Babiš (ANO), náčelník českého generálneho štábu Aleš Opata aj minister obrany ČR Ľubomír Metnar (ANO). Kondolenciu rodinám taktiež vyjadrilo izraelské ministerstvo zahraničných vecí.

Na palube vrtuľníka, ktorý havaroval počas rutinnej misie neďaleko egyptského mesta Šarm aš-Šajch, bolo deväť ľudí, uviedli predstavitelia misie Mnohonárodných síl a pozorovateľov (MFO). Medzi obeťami je okrem rotmajsterky Tichej jeden Francúz a šesť občanov USA. Deviaty pasažier, Američan, haváriu prežil a bol prevezený do nemocnice. Predstaviteľ MFO Brad Lynch pre AFP potvrdil, že havarovaný vrtuľník patril mierovej misii a že vo veci nešťastia sa už začalo vyšetrovanie.

Zdroj: tasr, foto: tasr/ap

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport