eReport.sk

Taxi vo vzduchu konečne realitou: Nemecký startup oživí vaše sny

Či už je človek milovníkom sci-fi žánru alebo nie, každý z nás si je vedomý faktu, že dopravné prostriedky budúcnosti nebudú obmedzené len na koľaje a upchaté cesty. Nemecký startup Volocopter sa týmto predpokladom priblížil najviac a skonštruoval taxi, s ktorým sa odveziete na pracovné rokovanie alebo do kina letecky. VoloCity si môžete rezervovať už dnes.

Jazda za 300 Eur

Spoločnosť totiž spustila na svoju taxislužbu predpredaj. Nateraz nie je jasné kedy prví zákazníci poletia, no na prvú jazdu, nazvanú ako VoloFirst vyčlenila spoločnosť tisíc rezervácií. Nakoľko ide o skúšobné lety pred komerčným uvedením, prví zákazníci sa povozia v taxíku budúcnosti pätnásť minút. Využitie jazdy VoloFirst garantuje výrobca dvanásť mesiacov od komerčného uvedenia.

Služby ako súčasť ponuky prepravy predpokladá spoločnosť spustiť o dva až tri roky. Mestá a metropoly sveta, kde sa táto taxislužba objaví zatiaľ nie sú upresnené. „Nie je jasné, ktoré z mnohých miest, s ktorými sme v kontakte pre komerčný štart, vytvoria trasu,“ vysvetlilo vedenie spoločnosti Volocopter.

Nevšedná jazda, ktorú si ešte môžete stihnúť zarezervovať bude zahŕňať aj video z vašej cesty a osobný certifikát. To spolu s pätnásť minútovým letom vás vyjde na 300 Eur.

Viac ako tisíc testovacích letov

„Na základe našich verejných testovacích letov a výsledkov v oblasti regulácie sme pripravili cestu k tomu, aby boli lety v mestách bežné už za niekoľko rokov. So začiatkom rezervácií teraz pozývame našich priaznivcov a inovátorov z celého sveta, aby sa k nám pripojili a boli medzi prvými, ktorí zažili túto novú a vzrušujúcu formu mobility, “ cituje portál Techcrunch.com výkonného riaditeľa spoločnosti Volocopter Floriana Reutera ohľadne novinky v cestovaní.

Video:

Konečné certifikovanie leteckých taxíkov na elektrický pohon ešte stále nie je hotové, VoloCity je naplánované vzlietnuť podľa obchodného riaditeľa spoločnosti Christiana Bauera do spomínaných dvoch až troch rokov. Bauer rovnako dodal, že kupujúci leteniek VoloFirst získajú najnovšie informácie o samotnom procese a pláne komerčného spustenia.

Rezervovať si let VoloFirst možno prostredníctvom rezervačnej platformy Volocopter Reservation Platform.

Nemecký startup vykonal svoj prvý let čisto elektrickej „multikoptéry“ s posádkou ešte v roku 2011 a predviedol množstvo verejných letov, vrátane verejných testovacích letov v singapurskom zálive Marina Bay v októbri 2019. Takisto sa predstavil v Dubaji v roku 2017. Celkovo spoločnosť realizovala viac ako tisíc testovacích letov.

Ako uvádza spoločnosť na svojej stránke VoloCity obsahuje deväť nabíjateľných batérií, ktoré poháňajú osemnásť motorov. Batérie sa dajú buď vymeniť alebo dobíjať, čo je záležitosťou niekoľkých minút. Výrobca rovnako garantuje nízku hlučnosť stroja. Pre porovnanie VoloCity je pri vzdialenosti 75 metrov hlučná tak ako najmenšia bežná helikoptéra zo vzdialenosti 500 metrov.

Foto: volocopter.com, Instagram


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Taxi vo vzduchu konečne realitou: Nemecký startup oživí vaše sny

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti