eReport.sk
Táto koalícia vydrží!
M. Řádek z Katedry politológie Trenčianskej univerzity

Politológ Řádek z Trenčianskej univerzity: Pokiaľ sa dohodnú, v tejto vládnej koalícii dohody budú platiť

Táto koalícia vydrží! Politológ z Trenčianskej univerzity A. Dubčeka sa vyjadril pozitívne o koalícii, ktorá by pozostávala zo strán SMER-SSD, Hlas a SNS. Naopak, koalíciu vzniknutú na báze strán PS a Hlas považuje za problematickú. Tá by sa totiž nedala vytvoriť bez KDH a Igora Matoviča a práve ten by bol opäť nestabilným elementom.    

Politológ Miroslav Řádek to povedal to v relácii Voľby 2023 denníka Plus 1 deň. Povolebné štúdio moderoval Noro Dolinský.

Pellegrini môže mať požiadavky

Politológ z Katedry politológie Trenčianskej univerzity A. Dubčeka sa v prvej fáze rozhovoru snažil vysvetliť, ako prišlo k nepresnostiam prvých výsledkov exit pollov vo večer konania volieb. Nepresné výsledky ho prekvapili, pretože exit polly sa robili z veľkej vzorky. Výsledok si vysvetľuje neochotou ľudí, ktorí volili pronárodné strany alebo SMER-SSD čo i len anketárom pravdivo odpovedať na otázku, koho volili.

Peter Pellegrini bude podľa neho mať možno záujem aj o premiérske kreslo a iste vypýta veľký koláč v exekutíve.  

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Fico zatiaľ prezidentke mená ministrov nedoručil
  2. Kto nás bude v NR SR reprezentovať?

SMER-SSD podľa politológa prebral najviac voličov Republike. A nielen to, za dobrým výsledkom Smeru je aj to, že oslovil ľudí medzi tými, ktorí štandardne voliť nechodia. Na druhej strane podľa Řádka SMER-SSD išli voliť aj ľudia, ktorí majú blízko k alternatívnym médiám.

Koalícia SMERu-SSD, Hlasu a SNS

Potom sa rozobrali možné kombinácie do koalície. Koalíciu vzniknutú na báze strán PS a Hlas považuje politológ za problematickú a dopredu odsúdenú na zánik. Tá by sa totiž nedala vytvoriť bez KDH a Igora Matoviča a práve ten by bol opäť nestabilným elementom.    

Dolinský sa respondenta na záver rozhovoru pýtal, či vydrží taká koalícia a či bude stabilná 4 roky, ktorá bude zostavená zo strán SMER, Hlas a SNS. Politológ konštatuje, že určite áno. „Fico pragmaticky a Peter Pellegrini sa vždy snažili o konštruktívne riešenia. Pokiaľ sa dohodnú, v prípade tejto vládnej koalície tie dohody naozaj budú platiť,“ povedal.

Ak by podľa politológa, chcel Andrej Danko príliš „vyrušovať“, tak sa ukazuje, že nemá príliš silné karty. Takže podľa neho nebude silným hráčom vo vládnej koalícii. Podľa Řádeka sú už karty rozdané. „Môžeme sa pozerať ako sa tu rozohráva fungovanie ďalšej vlády. Možno nie pod osobným vedením Roberta Fica ale v duchu R. Fica,“ uzavrel.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Politológ Řádek z Trenčianskej univerzity: Pokiaľ sa dohodnú, v tejto vládnej koalícii dohody budú platiť

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php