Slovenská orná pôda ubúda, pretože ustupuje záujmom rozličný developerov a výstavbe podnikov či obchodných reťazcov. Problémom však je aj to, že poľnohospodári prestávajú obrábať svoje polia, a tak táto smutná realita je dôsledkom toho, že sa vytratila naša potravinová sebestačnosť. Na vine ale nie sú iba poľnohospodári, lebo polená pod nohy im hádžu aj niektoré mimovládky a ich aktivisti
Problémom sú náletové dreviny
Nový minister životného prostredia Tomáš Taraba sa od začiatku nástupu do svojej funkcie stal doslova terčom mimovládok, ktoré do neho triafajú za všetko, čo navrhuje zmeniť. Hoci nemá na starosti rezort pôdohospodárstva, podujal sa bojovať za poľnohospodárske pozemky, ktoré sú degradované náletovými drevinami. „Takto vyzerajú na Slovensku stovky tisíc hektárov poľnohospodárskych pozemkov. Tam kde má byť obrobená pôda, sady alebo vinice sú náletové húštiny, kríky a vidíme degradáciu poľnohospodárskej pôdy,“ ukazuje Taraba na snímke, ktorú aj so statusom zverejnil na sociálnej sieti.
„V tomto území je napríklad už posledný dobrodruh, ktorý ešte pôdu obrába, ale keďže v náletových kríkoch premnožené divé svine mu zožerú celú úrodu, zrejme ho to prestane v najbližšom období rovnako baviť. Nedivme sa, že aj pre toto má Slovensko najnižšiu potravinovú sebestačnosť,“ konštatuje Taraba, podľa ktorého dostať povolenie na odstránenie takýchto náletových drevín a kríkov, trvá na Slovensku niekedy viac ako 3 roky.
„Proces je nabúravaný mimovládkami, a preto prichádzame so zmenou zákona, ktorý umožní vyčistiť Slovensko od náletových drevín na lúkach a poľnohospodárskej pôde v zrýchlenom konaní. Zároveň tí, ktorí ani po zmene zákona sa o svoje poľnohospodárske pozemky nebudú starať, budú môcť byť sankcionovaní,“ informuje šéf rezortu životného prostredia.
Mohlo by vás zaujímať:
Taraba spolu s predstaviteľmi poľnohospodárskej komory podporuje zákona, ktorým sa poľnohospodárska pôda, vinice, sady a lúky budú môcť čistiť v zrýchlenom konaní. „Upozornenie pre hoaxerov z DenníkaN a Alojza Hlinu: zákon sa nevzťahuje na lesy, teda žiadne ani náletové stromy sa nemôžu rúbať a rovnako sa nevzťahuje na parky, mestskú zeleň a na pozemky určené na zastavanie,“ dodáva na samý záver Tomáš Taraba.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Taraba zmenou zákona bojuje proti mimovládkam aj za poľnohospodársku pôdu