eReport.sk
Tomáš Taraba
Tomáš Taraba. Foto: fb/tt

Taraba vysmial Kolíkovú: Chcete byť fakt krytí, že ste neznásilnili? Najlepšie bude ísť k notárovi!

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) uvažuje nad zmenou definície znásilnenia. V tejto súvislosti sa šéfka rezortu stretla s riaditeľom Amnesty International Slovensko, Radom Slobodom. Nezaradený poslanec Tomáš Taraba, však nad výstupom z ich spoločného rokovania iba krúti hlavou.

Amnesty International Slovensko začiatkom roka spustilo kampaň s názvom Hovorme o súhlase, ktorej cieľom je rozšírenie povedomia a posilnenie ochrany obetí sexuálneho násilia a znásilnenia. Amnesty International vníma ako jednu z priorít v tejto oblasti nutnosť zmeny zákonnej definície znásilnenia, uvádza sa v správe ministerstva spravodlivosti.

Práve súhlas vraj zaručuje právo na osobnú autonómiu

Slovensko patrí ku krajinám, ktoré sa v trestnoprávnej definícii zameriavajú na prítomnosť násilia či hrozby násilia. Pozornosť by sa však podľa Amnesty International mala presunúť na prítomnosť alebo neprítomnosť súhlasu. Z pohľadu ľudských práv je súhlas nepochybne hranicou medzi dobrovoľnými sexuálnymi aktivitami a znásilnením, pretože práve súhlas zaručuje právo na osobnú autonómiu a telesnú integritu. Napriek tomu Slovensko patrí k tým krajinám v Európe, ktoré neuznávajú v trestnoprávnej definícii, že sex bez súhlasu je znásilnením, píše sa na webe ministerstva.

Kolíková: Iniciatíva má jednoznačne našu podporu

Ministerka Kolíková v tejto súvislosti uvažuje nad zmenou právnej úpravy v tejto oblasti. „Osobitne kľúčové je rozprávať sa o tom, či definícia v Trestnom zákone, ktorá sa orientuje na otázku násilia, je dostatočná. Určite by sme sa mali rozprávať o tom, že ak tu nie je vôľa, tak je to čin, ktorý by mal byť odsúdeniahodný a mal by mať jasné opodstatnenie aj v Trestnom zákone a mali by sme to chápať jednoznačne ako trestný čin. O tom sme sa rozprávali a táto iniciatíva má jednoznačne našu podporu,“ reagovala Kolíková.

Taraba: Vláda, čo znásilnila celé Slovensko bez súhlasu

Nezaradený poslanec Tomáš Taraba si však nie je celkom istý, či spôsob, akým by sa mala definícia znásilnenia meniť, je v poriadku. Ministerka Kolíková, ktorú jej kolegyňa Remišová považuje za súčasť Ficovho systému, ktorý ako štátna tajomníčka spravodlivosti roky budovala, najnovšie chce zmeniť definíciu sexuálneho znásilnenia. Znásilnením podľa Kolíkovej má byť každý styk, pri ktorom nebol udelený jasný súhlas. Ak teda chcete byť na 100 percent krytí, najlepšie bude ísť k notárovi. Vláda čo znásilnila celé Slovensko, bez súhlasu obyvateľstva si tu už vyše roka robí amatérske sociálne inžinierstvo na národe a nevie nič zmysluplné pre riešenie skutočných problémov ponúknuť, zabíja čas takýmito hlúposťami,” reagoval Taraba na sociálnej sieti.

Zdroj: fb/tomastaraba.sk

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Šport