eReport.sk
Minister životného prostredia Tomáš Taraba. Zdroj: FB / Tomáš Taraba

VIDEO Taraba robí poriadky vo výzve Obnov svoj dom a sľubuje: Prestaneme šikanovať ľudí!


Chceli ste si požiadať o peniaze pri zateplení svojho domu? Štát vám ich síce dal, no museli ste mať nielen rýchle prsty, ale aj šťastie. Šťastie v tom, že sa k vám dostal niektorý z mála úradníkov, ktorí vám mohli dať pečiatku, že váš dom či nehnuteľnosť spĺňa energetickú normu. Tomuto je však už koniec a k peniazom sa dostanete nielen oveľa jednoduchšie, ale najmä rýchlejšie.

„Zadreté“ mozgové závity Remišovej a Budaja

Ministri Remišová s Budajom sa pýšili tým, ako skvelo Slovensko pracuje pri zatepľovaní domov a ako sa pri tom čerpajú eurofondy. Žiaľ, ani jedno ani druhé nebola pravda, ale iba fikcia, ktorá sa zrodila v hlavách ministrov Budaja a Remišovej. Súčasný minister životného prostredia Tomáš Taraba bol pred nástupom do funkcie opozíciou tvrdo kritizovaný, ako sa však ukazuje, jeho práca je ľuďom viac na osoh ako na kritiku. Zrejmé je to aj vo videu, ktoré zverejnil Taraba na sociálnej sieti, a v ktorom vysvetlil niekoľko závažných informácií. Pointou je podľa neho to, že keď Remišová s Budajom zapnú svoje mozgové závity, tak pohroma je takmer istá.

Títo Pat a Mat slovenskej politiky sa rozhodli, že ľudia, ktorí nedoložia energetický certifikát o tom, že ich zateplený dom je na tom lepšie ako nezateplený, tie peniaze nedostanú.

Tomáš Taraba, minister životného prostredia, predseda Život Národná strana

„V Slovenskej agentúre životného prostredia sa v roku 2023 vystriedalo 893 dohodárov (!), pričom „iba“ 497 dohodárov pracovalo na tomto projekte Obnov svoj dom,“ prezradil nový riaditeľ Slovenskej agentúry životného prostredia Juraj Moravčík. „Remišová s Budajom keď zapli svoje mozgové závity rozhodli o tom, že peniaze budú dávať iba tým ľuďom, ktorí dokážu, že po zateplení ten dom, ktorý predtým zateplený nemali, šetrí teplo, teda má lepší energetický výkon,“ uviedol Taraba o výzve Obnov svoj dom, na ktorú boli v rámci Plánu obnovy vyčlenené milióny z eurofondov.

Výzva bude oveľa jednoduchšia a dohodári končia

„Títo Pat a Mat slovenskej politiky sa rozhodli, že ľudia, ktorí nedoložia energetický certifikát o tom, že ich zateplený dom je na tom lepšie ako nezateplený, tie peniaze nedostanú. Spôsobili tým ale to, že na Slovensku nie je dostatok ľudí, ktorí stíhajú vydávať tieto certrifikáty,“ skonštatoval vo videu Taraba. „Tí ľudia, ktorí to vydávajú, sú odborne spôsobilé osoby, ale na Slovensku asi len 200,“ doplnil ho Moravčík. „No a teraz týchto asi 200 ľudí nerobí nič iné iba chodí po tisíckach domov, ktorých majitelia si o certifikát zažiadali, a otravujú ich, aby doložili to, že keď prší, tak je asi mokrá ulica,“ sarkasticky hodnotí absurdnú situáciu minister životného prostredia.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Obeť, či páchateľ?
  2. Zamestnanci sa bránia
  3. Na snímke vpravo minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD) a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba (SNS)
  4. Tomáš Taraba • SNS - ŽIVOT NS

Aj preto rokoval Tomáš Taraba s ministrom pre eurofondy a investície Richardom Rašim o tom, aby štát pri týchto projektoch prestal šikanovať ľudí, ale aby k vyplateniu postačilo čestné prehlásenie či fotodokumentácia. „Ku každej druhej žiadosti totiž chýba potrebný energetický certifikát,“ upozornil Moravčík. Len kvôli tejto „formalite“ sa podľa Tarabu museli žiadosti o príspevok zamietať. Ďalšia výzva preto už bude postavená ináč.

„Žiadne rýchle prsty, ktoré spôsobovali pád systému už nebudú treba, ale každý bude mať dostatok času na to, aby si požiadal o výzvu na príspevok z plánu obnovy na zateplenie domu či nehnuteľnosti,“ prisľúbil riaditeľ Slovenskej agentúry životného prostredia. „A všetci dohodári z agentúry pôjdu na trvalý pracovný pomer, takže skončia študenti a takí, ktorí mali aj iné povinnosti. Agentúra bude navyše pomáhať rozličným startupom, malým podnikateľom či ľuďom, ktorí sú inovatívny v zelenej transformácii ekonomiky tak, aby sme sa vedeli prezentovať aj v Európe,“ uviedol na samý záver Tomáš Taraba.

Zdroj: FB / Tomáš Taraba

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Taraba robí poriadky vo výzve Obnov svoj dom a sľubuje: Prestaneme šikanovať ľudí!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne