eReport.sk
podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba (nominant SNS)
podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba (nominant SNS) zdroj: tasr

VIDEO Taraba nariadil ukončiť nevýhodnú prevádzku známej kompy na Dunaji za milióny eur. Štát vyhlási transparentnú súťaž


Súčasná opozícia toľko protestovala proti Tomášovi Tarabovi ako ministrovi životného prostredia, až sa teraz ukazuje, že jej kuvičie hlasy boli absolútne scestné. Taraba totiž napráva chyby z minulosti, a štátu pri tom šetrí nemalé peniaze. Prečo sa toto opozícii nepáči?

Pochybné okolnosti uzavretia zmluvy

Vodohospodárska výstavba š.p., vyhlási v najbližších dňoch nové verejné obstarávanie na prevádzkovateľa kompy medzi prístavmi Vojka nad Dunajom a Kyselica. Na dnešnom tlačovom brífingu to oznámil podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba spolu s generálnymi riaditeľmi Vodohospodárskej výstavby, š.p. (VV,š.p.) a Slovenského vodohospodárskeho podniku, š.p. Petrom Moldom a Jozefom Moravčíkom.

Podľa podpredsedu vlády Tomáša Tarabu zabezpečovala prevádzku kompy na prepravu osobných áut súkromná spoločnosť za nevýhodných podmienok. Zmluva bola navyše uzavretá za pochybných okolností.

Po Sólymosovi, ktorý nevýhodnú prevádzku kompy posvätil, a Budajovi, ktorý pre jej ukončenie neurobil nič, odstraňujeme ďalšiu nášľapnú mínu.

Tomáš Taraba, minister životného prostredia a šéf Život Národná strana

„Obe tieto skutočnosti nehovorím len ja, ale konštatoval ich tiež Najvyšší kontrolný úrad SR vo svojej správe v roku 2019. Štát a teda aj daňoví poplatníci zaplatili za obdobie rokov 2019 až 2023 za služby motorovou kompou vyše 9 mil. eur bez DPH,“ vysvetlil Taraba. Fakturácia v jednotlivých rokoch bola daná celkovým počtom cyklov, ktoré kompa vykonala, teda ide o 38924 cyklov.

Jednotková cena za 1 cyklus Vojka – Kyselica – Vojka prestavuje 206 eur bez DPH. K tomu treba pripočítať 122 eur bez DPH za každú jednu hodinu pohotovosti. Vicepremiér Taraba tiež informoval, že vodohospodári vyhlásia verejné obstarávanie v priebehu najbližších týždňov.

Nekompetentní Budajovci a Kičovci

„Po Sólymosovi, ktorý nevýhodnú prevádzku kompy posvätil, a Budajovi, ktorý pre jej ukončenie neurobil nič, odstraňujeme ďalšiu nášľapnú mínu. Nová súťaž prinesie jasné, predvídateľné a stabilné financovanie kompy na Dunaji,” zdôraznil Taraba. Generálny riaditeľ VV, š.p. Peter Molda ubezpečil, že podmienky novej verejnej súťaže umožnia zapojiť čo najširší okruh možných uchádzačov a vybrať pre štát ekonomicky najvýhodnejšie riešenie.

„Ak získame zo strany uchádzačov výhodnejšie ponuky, budeme sa zaoberať možnosťami ukončenia zmluvy, ktorej nevýhodnosť už pred rokmi kritizovala verejnosť aj kontrolné orgány štátu. Preto vyhlasujeme nové verejné obstarávanie s dôrazom na transparentnosť a ponúknutú  cenu,“ zdôraznil Molda.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba • SNS
  2. Na snímke vpravo minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD) a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba (SNS)
  3. minister životného prostredia Tomáš Taraba (SNS), s ministrom energetiky Maďarskej republiky Csaba Lantosom zdroj: fb
  4. Šéf envirorezortu Tomáš Taraba (nominant SNS)

Podľa vicepremiéra je tiež zarážajúce ako predchádzajúce vlády doslova likvidovali aj ďalší vodohospodársky podnik – SVP, š.p. „Budajovci a Kičovci svojou nekompetentnosťou nevedeli nájsť využitie pre novú, modernú kompu za 2,7 mil. eur, ktorá v bratislavskom prístave vo Vlčom hrdle doslova hnije takmer 5 rokov, namiesto toho aby slúžila ľudom na Žitnom ostrove a zároveň pomohla oživiť chod SVP,” dodal Taraba.

Do nového verejného obstarávania sa chcú preto zapojiť aj vodohospodári z SVP, ktorí majú s prevádzkou kompy v danom území reálne skúsenosti. Štátni vodohospodári kompu na trase Vojka nad Dunajom – Kyselica prevádzkovali do roku 2015.

Zdroj: eReport YouTube

„V súčasnosti je naša kompa odstavená v prístave a o plavidlo sa stará odborný personál. Raz týždenne je kontrolovaná, vrátane chodu motorov a systémov. Sme však pripravení nasadiť kompu na pôvodne zamýšľanú trasu Vojka – Kyselica. Počkáme si však na podmienky súťaže,“ uzavrel Jozef Moravčík, generálny riaditeľ SVP.

„Nakoľko som bol poverený výkonom funkcie generálneho riaditeľa podniku SVP, š. p., a v súčasnosti vykonávam funkciu generálneho riaditeľa podniku VV, š. p., pre vylúčenie akýchkoľvek pochybností o potenciálnom konflikte záujmov bude pre túto zákazku a všetky kroky súvisiace s pripravovaným VO na nového prevádzkovateľa kompy splnomocnená iná osoba,“ dodal Peter Molda.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Taraba nariadil ukončiť nevýhodnú prevádzku známej kompy na Dunaji za milióny eur. Štát vyhlási transparentnú súťaž

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: