eReport.sk
Foto: tasr

Takto sa zneužíva registrácia na očkovanie. Ľudia prihlásili Matoviča aj Ute Kokotta

Uvedenie do omylu, alebo vypočítavosť? Riaditeľ Odboru zdravotníctva Bratislavského samosprávneho kraja Tomáš Szalay upozornil, že na Veľký piatok prišlo do očkovacieho centra množstvo mladých ľudí, ktorí sa tam dostali cez štátny objednávkový systém. Predbehli tak päťdesiatnikov, ktorí majú nárok na očkovanie. Ako sa dostali k pozvánke?

„V prihlasovacom formulári NCZI na očkovanie zaškrtli voľbu, že patria do akejsi „Fázy 1”. Keďže všetky ostatné voľby boli viazané na vek, jediná, ktorá pustila mladšieho človeka v prihlasovaní ďalej, bola „Fáza 1”. Čo je Fáza 1? No, to nie je zrejmé na prvý pohľad, to by ste museli rozkliknúť vysvetľovaciu linku. Po jej rozkliknutí sa ukážu možnosti, ktoré nie sú jednoznačné,“ upozornil na sociálnej sieti Szalay, podľa ktorého takmer tri štvrtiny pozvaných na Veľký piatok, ktorých mali v Bratislave očkovať, bolo mladších ako 50 rokov. Ich priemerný vek bol iba 36 rokov! Malo by ísť o ľudí, u ktorých je riziko, že by sa pri svojej práci mohli nakaziť vírusom COVID-19. Podľa Szalaya, ktorý hovoril s desiatkami ľudí, ktorí sa takto prihlásili, niektorí z nich si mysleli, že sú vedení ako náhradníci. Časť ľudí tvrdila, že im tento postup odporúčal zamestnávateľ.

Množstvo ľudí sa snaží predbehnúť v rade na očkovanie. – Foto: tasr

Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová však pripomína, že v prípade zaradenia do Fázy č. 1 sú potrebné dokumenty. „Záujemcovia o očkovanie, ktorí podľa vyhlášky patria do Fázy č. 1, sa pred očkovaním musia preukázať dokladom o zamestnaní. A to potvrdením od zamestnávateľa, služobným preukazom alebo pracovnou zmluvou.“ Lenže aj v takýchto prípadoch dochádzalo k zaujímavým „úkazom“. „Časť ľudí chodila s potvrdeniami, že robili v nejakej MOMke. Tieto formuláre sú dostupné na internete, stačí si ich stiahnuť, vyplniť, vytlačiť. Kde a ako si to môžem overiť?“ rozčuľuje sa Szalay a pridáva pikošky, s akými chodili ľudia, len aby sa dostali k očkovaniu, hoci naň ešte nemajú nárok. „Manžel záujemkyne o očkovanie montuje klimatizácie a to aj v nemocnici. Keďže to nenapĺňalo žiaden bod Fázy 1, o hodinu prišla pani s potvrdením od manžela, že tie klimatizácie v nemocnici montujú spolu,“ šokuje odborník.

Szalay opísal, ako (ne)funguje Čakáreň. – Foto: tasr

Szalay upozorňuje, že úlohou očkovacích centier má byť očkovanie a nie administratíva a overovanie, či ľudia dostali termín z Čakárne oprávnene. „Vo formulári NCZI boli a sú vypnuté kontroly. Ten formulár pustí všeličo. Nekorektné rodné čísla, nekorešpondujúce dátumy narodenia, vymyslené identity. A tieto virtuálne identity aj pozve na očkovanie. Mali sme tak v rozpisoch z Čakárne dva razy na jeden deň objednaného aj Igora Matoviča. Vyskytol sa aj Ute Kokott. Na východe mali zase niekoľko stoviek robotom nahodených neexistujúcich pacientov, kvôli ktorým sa pripravovali vakcíny,“ povzdychol si riaditeľ Odboru zdravotníctva v bratislavskej župe. Na záver svojho príspevku vyzval ministerstvo zdravotníctva a NCZI, aby otvorili Čakáreň pre všetkých a prioritizovali ľudí podľa diagnóz a veku.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy