eReport.sk
Ilustračné foto: shutterstock

Takto sa u nás lieči COVID-19. Čo pomôže prežiť a čo skôr ublíži?


Takmer každý deň sa píše o zaručených liekoch, ktoré dokážu premôcť COVID-19 a pomôcť tak ľuďom počas pandémie. Lekár Peter Sabaka však varuje. Mali by sme byť opatrní a najmä si počkať na štúdie.

Často opakovaným liekom je ivermectin, ktorý je na Slovensku vedený ako veterinárny liek. „Momentálne prebiehajú štúdie s ivermectinom, ktorých cieľom je zistiť, či zlepšuje prežitie pacientov s COVID-19. Nemáme ich výsledky,“ povedal v diskusii s odborníkom na školstvo Jurajom Hipšom lekár Peter Sabaka, podľa ktorého by výsledky mohli byť známe o pár mesiacov. „My nemáme dáta, že by bol bezpečný u pacientov s COVID-19. My si myslíme, že s veľmi vysokou pravdepodobnosťou je bezpečný, ale nemáme preto dôkazy,“ zdôraznil internista.

Tiež upozornil, že nie všetky lieky, ktoré sa v laboratórnych podmienkach javili ako výborné liečivo na COVID-19 sa aj neskôr overili v praxi. „Čokoľvek, čo aspoň trošku v skúmavke „in vitro“ v laboratórnych podmienkach fungovalo, tak sa hneď prenieslo do klinickej medicíny, tak sa začalo používať. Problém je, že nie vždy to šťastne dopadlo. Príklad môže byť hydroxychlorochín. In vitro úplne fantasticky účinkuje proti SARS-CoV 2. Problém je ten, že pacientom to vôbec nepomáha,“ upozornil Sabaka. Preto aj lekári na Slovensku používajú také lieky a liečebné postupy, pri ktorých existujú silné dôkazy, že ich použitie je spojené s benefitom pre pacienta.

„Najmä so znížením rizika smrti. Takýchto liekov je čo sa týka covidu pomerne málo. Ale nejaké máme,“ priblížil lekár. V našich podmienkach sa tak používajú napríklad kortikoidy. „To sú tie imunosupresíva, ktoré tlmia premrštenú imunitnú odpoveď organizmu. Tie majú dnes najsilnejšie dôkazy o efektivite,“ hovorí lekár.

Pri liečbe sa tiež využívajú lieky proti zrážaniu krvi, kyslík, ale aj vitamín D a C. „Potom je to remdesivir, ktorý patrí medzi antivirotiká. Infektológovia boli už na počiatku k nemu trochu skeptickí a k antivirotikám ako takým. My sme vedeli, že to fungovať asi bude, ale že to nebude žiadny zázrak. Vírusové ochorenia sa antivirotikami liečia tak, aby sme v ďalšej liečbe boli úspešní, na začiatku ochorenia. Keď ochorenie prepukne prvé dni, tak vtedy sú tie antivirotiká účinné. To je tá fáza, kedy sa vírus významne množí. Antivirotiká sú látky, ktoré brzdia množenie vírusu,“ povedal Sabaka.

Otázkou potom ostáva, prečo sa teda remdesivir nepredpisuje ľuďom už v počiatočnej fáze ochorenia na COVID-19. Dôvod je však jednoduchý. Remdesivir sa musí podávať infúzne a tiež je veľmi drahý a je ho málo. „Jeho výroba je nákladná a zdĺhavá,“ pripomenul Sabaka.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Takto sa u nás lieči COVID-19. Čo pomôže prežiť a čo skôr ublíži?

KOMENTOVALI STE: