eReport.sk
Zdroj: MartoKelbl.com

Takto sa to robí! Šimkovičovej nominantka stopla recenziu detskej knihy o zmene pohlavia


Základom knihy pre deti Ani holka ani kluk je diplomová práca They Them (2022) nebinárneho Čecha, ktorý si hovorí Marto Kelbl a na označenie samého seba používa ženské zámená.

Vedecká rada časopisu Bibiana revue doručila otvorený list riaditeľke Bibiany Petre Flach, nominantke ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nom. SNS), v ktorom ohlásila svoje odstúpenie. Členov rady pobúrilo zastavenie recenzie detskej knihy s českým názvom Ani holka ani kluk od nebinárneho Čecha.

Kniha zvráteností pre deti

Šéfredaktorka časopisu Bibiana revue Eva Andrejčáková plánovala do najnovšieho dvojčísla zahrnúť recenziu knihy „Ani holka ani kluk“ od autora Marto Kelbl, v slovenskom preklade „Stáva sa Elu“, ktorá sa zaoberá témou zmeny pohlavia dieťaťa.

Riaditeľka Petra Flach však zverejnenie recenzie odmietla. Vedecká rada časopisu obvinila riaditeľku Bibiany Flach z cenzúry. Tá však trvá na tom, že nejde o cenzúru. Je presvedčená, že ide o zodpovedné rozhodnutie v rámci náplne inštitúcie, ktorá sa primárne venuje deťom, detskej literatúre a výchove detí umením. Časopis vychádza už vyše 30 rokov pod hlavičkou Bibiany, medzinárodného domu umenia pre deti.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Na snímke ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová (nominantka SNS)
  2. Ministerka kultúry M. Šimkovičová
  3. Audiovizuálny fond
  4. Martina Šimkovičová

Flach doplnila, že už dve knihy, ktoré sa venovali podobnej problematike sexuality, sa dostali do kolekcie Najkrajších kníh Slovenska a vyvolali množstvo negatívnych reakcií.

Časopis Bibiana revue od roku 1993 pravidelne sleduje a hodnotí umenie pre deti a mládež v oblastiach literatúry, výtvarného umenia, rozhlasu, televízie, filmu a divadla. Prináša tiež štúdie, eseje, rozhovory s tvorcami, recenzie i polemiky.

Základom knihy Ani holka ani kluk je diplomová práca They Them (2022) nebinárneho Čecha, ktorý si hovorí Marto Kelbl a na označenie samého seba používa ženské zámená.

Marto Kelbl

Kniha rozpráva príbeh Lukáša, ktorý nezapadá medzi svojich spolužiakov a spolužiačky. Dievčatá v jeho veku sa maľujú a chlapci sa hrajú na mobiloch. „Jedného dňa si (Lukáš) vezme, čo mu nepatrí a prebudia sa v ňom nové pocity. Zisťuje, že na svete sú ľudia, ktorí sa necítia byť ani mužmi, ani ženami. A rozhodne sa pátrať po ich osudoch“, stojí v popise ku knihe.

Zdroj: sita, Štandard, MartoKelbl, Paseka.cz, Martinus

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Takto sa to robí! Šimkovičovej nominantka stopla recenziu detskej knihy o zmene pohlavia

Odoberať
Upozorniť na
18 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: