eReport.sk
Vlaky, Lotyšsko a Bielorusko
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com

Takáto provokácia nemôže ostať bez odpovede! Bielorusko a Lotyšsko si vyhostili diplomatov

Bieloruský minister zahraničných vecí Uladzimir Makej v pondelok vyzval lotyšského veľvyslanca spolu so všetkým zamestnancami ambasády, aby opustili Bielorusko. Dôvodom má byť zneuctenie bieloruskej vlajky v lotyšskej Rige, informujú agentúry AFP a BelTA. Krátko na to Lotyšssko taktiež vyhostilo bieloruského veľvyslanca spolu so všetkými zamestnancami bieloruskej ambasády, informuje agentúra TASS.

“Navrhli sme veľvyslancovi, aby do 24 hodín opustil Bielorusko. Ostatným diplomatickým a administratívno-technickým zamestnancom veľvyslanectva sme navrhli, aby Bielorusko opustili v priebehu 48 hodín. Zostať by tu mal iba jeden administratívno-technický zamestnanec, ktorý sa bude starať o budovu,” vyhlásil Makej.

V hlavnom meste Lotyšska sa v súčastnosti konajú Majstrovstvá sveta v hokeji. V centre mesta sú tak vyvesené vlajky zúčastnených krajín. Lotyšský minister zahraničných vecí Edgars Rinkévičs spolu so starostom Rigy Martinšom Stakisom však v pondelok  bieloruskú vlajku vymenili za historickú bielo-červenú vlajku, ktorú Bielorusko používalo v minulosti.

“Vlajka, ktorá symbolizuje režim zapojený do štátneho terorizmu, nepatrí do Rigy,” napísal Stakis na Twitteri. “Takáto provokácia nemôže ostať bez odpovede. Toto konanie nás udivuje preto, že Bielorusko oznámilo, že je pripravené pristúpiť k transparentnému vyšetreniu incidentu s lietadlom spoločnosti Ryanair za pomoci medzinárodných expertov,” uviedol bieloruský minister zahraničných vecí Uladzimir Makej.

Krok Bieloruska neostal bez odozvy. Krátko na to sa  Lotyšsko taktiež rozhodlo vyhostiť bieloruského veľvyslanca spolu so všetkými zamestnancami ambasády. “V reakcii (na kroky Bieloruska) si ministerstvo zahraničných vecí Lotyšska predvolalo bieloruského diplomatického zástupcu a upozornilo bieloruskú stranu, že boli prijaté podobné kroky aj vo vzťahu k bieloruským diplomatom, a to až do doby, kým sa vzťahy medzi krajinami nenormalizujú,” uviedol hovorca lotyšského ministerstva zahraničných vecí Janis Bekeris.

Bieloruské letecké úrady v pondelok oznámili, že lietadlo spoločnosti Raynair smerujúce z Atén do Vilniusu bolo nútené pristáť v nedeľu v Minsku po prijatí správy údajne od palestínskeho hnutia Hamas, že na palube je bomba. Po pristátí úrady zatkli novinára a opozičného aktivistu Ramana Prataseviča, ktorý bol na palube. Počas prehliadky lietadla sa na palube nenašiel nijaký podozrivý predmet.

Európska únia a mnohé ďalšie krajiny v pondelok bieloruské úrady ostro odsúdili. EÚ navyše pohrozila, že voči osobám zodpovedným za tento incident zareaguje sankciami.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport