eReport.sk
Ladislav Štaidl, foto: profimedia

Donášal Štaidl na Gotta? Tajomstvo schôdzok s StB

Na začiatku 80. rokov mal okrem zväzku na Karla Gotta (80) svoju zložku u štátnej bezpečnosti aj Ladislav Štaild (75) pod krycím menom Mistr. Zosnulý hudobník po revolúcii tvrdil, že na nikoho nedonášal. S tajnými sa vraj stretával práve kvôli Gottovi.

Písal sa rok 1982, Slávik vtedy dostal vydieračský list od akejsi Charty 82, ktorá od neho žiadala tri milióny českých korún, inak mu hrozila smrťou. Veľké manévre, ktoré sa rozbehli na Gottovu záchranu, sa po revolúcii ukázali ako provokácia StB. Celú udalosť mala začať údajná a hlavne krátka Štaidlova spolupráca s vtedajšou štátnou bezpečnosťou. „Dozvedám sa to až od vás. Moje svedomie nie je zaťažené podávaním informácií na kohokoľvek,“ napísal Štaidl v roku 2008 českému denníku. „Stretávali sme sa len kvôli Gottovmu listu, to je celé,“ dodal vtedy hudobník.

To, že nikdy nikoho neudal, potom opakoval vo viacerých rozhovoroch. Podľa StB bol priveľmi inteligentný. StB si o Štaidlovi viedla zápisky asi rok. „V priebehu doterajšieho styku sa prejavoval veľmi kladne,“ pochvaľovali si ho najskôr tajní. Potom však nastal obrat. „Prejavoval sa u neho evidentný alibizmus a prefíkanosť i snaha využiť styky k získaniu vlastných informácií,“ napísal vtedy jeden eštebák.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Donášal Štaidl na Gotta? Tajomstvo schôdzok s StB

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti