eReport.sk
Vojnová psychóza Bruselu
Maďarský minister zahraninčných vecí Péter Szijjártó, foto:tasr

Szijjártó: Maďarsko nebude podporovať „protičínsku“ politiku v rámci NATO


Maďarsko nemá záujem na tom, aby sa z NATO stal „protičínsky“ blok. Iniciatívy NATO zamerané proti Číne Budapešť nebude podporovať. Uviedol to vo štvrtok minister zahraničných vecí Maďarska Péter Szijjártó počas summitu NATO vo Washingtone.

V rozhovore pre maďarskú štátnu televíziu v rámci tejto schôdzky taktiež uviedol, že prijatie Ukrajiny do NATO oslabí jednotu aliancie.

Protičínska politika

Lídri členských štátov v stredu na summite uviedli, že prehlbujúce sa väzby Číny s Ruskom sú dôvodom na „hlboké znepokojenie“. Peking taktiež obvinili z toho, že podporuje ruskú inváziu na Ukrajinu.

Čína následne vo štvrtok kritizovala vyhlásenie zo summitu NATO, ktoré je podľa nej plné bojovnej rétoriky a obsah týkajúci sa Číny obsahuje provokácie, lži a ohováranie. Spojenci vo vyhlásení uviedli, že Čína sa stala rozhodujúcim podporovateľom vojnového úsilia Ruska na Ukrajine a Peking naďalej predstavuje systémové výzvy pre Európu a bezpečnosť.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Screenshot, Ivan Gašparovič pre eReport
  2. Český prezident Petr Pavel
  3. Poľský prezident Andrzej Duda

Maďarsko udržiava dobré vzťahy s Čínou. V pondelok Peking navštívil tamojší premiér Viktor Orbán, ktorý stretnutie s čínskym prezidentom označil ako „mierovú misiu“. Si Ťin-pching naopak v máji navštívil Maďarsko, keď obe krajiny podpísali dohodu o strategickej spolupráci.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Szijjártó: Maďarsko nebude podporovať „protičínsku“ politiku v rámci NATO

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: