eReport.sk
Foto: tasr/ap

Svitá Taliansku na lepšie časy? Senát vyslovil novej vláde dôveru

Taliansky Senát, horná komora parlamentu, vyslovil dôveru vláde premiéra Maria Draghiho. Za nový vládny kabinet hlasovalo 262 senátorov, proti sa ich vyslovilo 40 a dvaja ďalší sa hlasovania zdržali. Hlasovanie prebiehalo v stredu neskoro večer, pričom o jeho výsledkoch informovala krátko po polnoci talianska tlačová agentúra ANSA.

Draghi pred hlasovaním v Senáte predstavil program svojej vlády. Uviedol, že prioritami jeho kabinetu bude boj proti hospodárskej kríze spôsobenej pandémiou nového koronavírusu a obnova krajiny. Tento bývalý šéf Európskej centrálnej banky prisľúbil, že jeho vláda sa bude zasadzovať za zrýchlenie tempa očkovania – posilniť by sa mali kapacity nemocníc a pomáhať by mala i armáda. Vyslovil sa za návrat detí do škôl a predĺženie školského roka. Zdôraznil aj, že Taliansko sa chce zasadzovať za čoraz užšiu integráciu v EÚ.

Draghi vo štvrtok predstaví program svojej vlády zloženej z politikov a odborníkov aj v Poslaneckej snemovni, dolnej komore parlamentu. Následne budú poslanci taktiež hlasovať o vyslovení dôvery jeho kabinetu. Aj v dolnej komore sa pritom očakáva ľahký a úspešný priebeh hlasovania, keďže podporu Draghiho vláde deklarovala už minulý týždeň väčšina najväčších politických strán – od ľavicových až po krajnú pravicu.

Politická kríza vypukla v Taliansku začiatkom januára, keď expremiér Matteo Renzi stiahol svoju stranu Italia Viva z vládnej koalície. Vláda premiéra Giuseppeho Conteho, ktorá pôsobila od septembra 2019, tým prišla o parlamentnú väčšinu a 26. januára podala demisiu.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Svitá Taliansku na lepšie časy? Senát vyslovil novej vláde dôveru

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti