eReport.sk
FOTO TASR/AP

Svetový poriadok sa zásadne mení, slovenské médiá to ignorujú. Turecko ide do BRICS, potvrdili Rusi


Poradca ruského prezidenta Putina pre zahraničnú politiku novinárom v stredu povedal, že Turecko skutočne požiadalo o prijatie za člena hospodárskeho zoskupenia rozvojových ekonomík BRICS.

Turecko už formálne požiadalo o členstvo v hospodárskom zoskupení BRICS. V pondelok o tom informovala agentúra Bloomberg. Podľa jej zdrojov chce prezident Recep Tayyip Erdogan týmto krokom posilniť väzby Ankary na nezápadné krajiny, pretože sa domnieva, že geopolitické ťažisko sa presúva smerom k rozvíjajúcim sa ekonomikám.

Svetový poriadok sa mení

Ankara podľa zdrojov z Erdoganovej administratívy podala prihlášku do BRICS už pred niekoľkými mesiacmi. Zoskupenie je pomenované po zakladajúcich členoch – Brazílii, Rusku, Indii, Číne a Juhoafrickej republike. Začiatkom tohto roka získalo štyroch nových členov, keď do jeho radov vstúpil Irán, Spojené arabské emiráty, Etiópia a Egypt. Saudská Arábia dostala pozvánku, ale zatiaľ sa ešte nepripojila.

Jedným z dôvodov prihlášky Turecka bola podľa zdrojov Bloombergu aj frustrácia z niekoľkých desaťročí márnych snáh Turecka o vstup do Európskej únie, svoju rolu vraj zohrala aj roztržka s niekoľkými ďalšími členmi Severoatlantickej aliancie, keď Ankara udržiavala relatívne blízke vzťahy s Ruskom aj po začiatku konflikut na Ukrajine v roku 2022.

Rozširovanie BRICS by mohlo byť témou ďalšieho summitu, ktorý sa koná v ruskej Kazani 22. až 24. októbra. Záujem o pripojenie prejavili aj Malajzia, Thajsko či Azerbajdžan.

Podľa zdrojov Bloombergu si Turecko od členstva v BRICS sľubuje, že by sa mohlo stať centrom pre export plynu z Ruska a Strednej Ázie. Ankara sa tiež snaží prilákať investície od čínskych výrobcov elektromobilov, ktorí by potom potenciálne mohli využiť colnú úniu Turecka s EÚ, píše agentúra.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Šéf českej diplomacie Jan Lipavský označil v utorok na Twitteri kritiku ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova na adresu prezidenta ČR Petra Pavla - pre jeho výroky o Číne a Ukrajine - za "smiešnu".
  2. Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko.
  3. Ruský prezident Vladimir Putin
  4. Naliehanie Ukrajiny nevyslyšané!
  5. Na ilustračnej snímke elektromobil známej švédskej značky.

Bloomberg pritom pripomína, že začiatkom júla Erdogan pripustil, že Turecko by sa mohlo stať aj členom Šanghajskej organizácie pre spoluprácu, medzi jej zakladajúcich členov patrí Čína a Rusko.

Poradca ruského prezidenta Vladimira Putina pre zahraničnú politiku Jurij Ušakov novinárom v stredu povedal, že Turecko skutočne požiadalo o prijatie za člena hospodárskeho zoskupenia rozvojových ekonomík BRICS.

Deklarovaným cieľom bloku BRICS je posilnenie hlasu hlavných nových trhových ekonomík s cieľom byť protiváhou globálneho poriadku pod vedením Západu. Zakladajúci členovia zoskupenia vyzývajú na férovejší svetový poriadok a reformu medzinárodných inštitúcií, ako je Organizácia Spojených národov, Medzinárodný menový fond a Svetová banka.

Zdroj: Novinky, SME

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Svetový poriadok sa zásadne mení, slovenské médiá to ignorujú. Turecko ide do BRICS, potvrdili Rusi

Odoberať
Upozorniť na
13 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

Aktuálne