eReport.sk
Meteorický roj
Ilustračná snímka, zdroj:shutterstock

Svetelný smog sťažuje pozorovanie vesmírneho divadla. Meteorický roj poukazuje na rozsah znečistenia

Meteorický roj Perzeidy ponúka príležitosť poukázať na rozsah svetelného znečistenia. Snímku oblohy s takýmto posolstvom vytvorili slovenský astrofotograf a popularizátor astronómie Tomáš Slovinský a český astrofotograf Petr Horálek z Fyzikálneho ústavu v Opave.

Fotografiu s názvom Perzeus a stratené meteory vybral americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) v pondelok za Astronomickú snímku dňa (Astronomy Picture of the Day, APOD). Slovinský aj Horálek vo výbere APOD zabodovali už viackrát samostatne, tentoraz však prvýkrát uspeli ako česko-slovenská dvojica. „Z ocenenej snímky je zrejmé, ako svetelné znečistenie okráda pozorovateľov bližšie k mestám o krásu tmavej hviezdnej oblohy a aj o meteory z bohatého meteorického roja Perzeidy,“ povedal Slovinský.

Neobvyklá kompozitná snímka vznikla počas minuloročného maxima Perzeíd na dvoch miestach s odlišnou mierou svetelného znečistenia. Slovinský zaznamenával meteory z obce Runina v Parku tmavej oblohy Poloniny, ktoré je jedným z najtmavších miest v strednej Európe. Na tzv. Bortleho stupnici svetelného znečistenia (od 1 po 9, pričom 9 je najväčšie znečistenie) sa táto lokalita nachádza na stupni 2. Horálek fotografoval meteory nad Sečskou priehradou v strednom Česku, kde je kvalita oblohy Bortle 4.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Svetelný smog sťažuje pozorovanie vesmírneho divadla. Meteorický roj poukazuje na rozsah znečistenia

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti