eReport.sk
Švédsky premiér Stefan Löfven Foto: tasr

Švédsky premiér Stefan Löfven podal demisiu

Švédsky premiér Stefan Löfven podal v stredu demisiu. Úradujúci predseda vlády už v auguste oznámil, že odstúpi z funkcie šéfa Švédskej sociálnodemokratickej strany (SAP) i postu premiéra. Stalo sa tak po tom, čo stratil dôveru parlamentu. Informovala o tom agentúra AFP.
      
Očakáva sa, že Löfvena na premiérskom poste nahradí súčasná ministerka financií Magdalena Anderssonová, ktorú si vládnuca strana SAP na minulotýždňovom zjazde v Göteborgu zvolila za svoju novú predsedníčku. V prípade, že jej nástup do funkcie schváli parlament, Anderssonová sa stane vôbec prvou ženou na čele vlády tejto škandinávskej krajiny.
      
Odstúpením z oboch funkcií chce Löfven podľa vlastných slov umožniť svojmu nástupcovi lepšiu prípravu na riadne parlamentné voľby v septembri budúceho roka.
      
„Samozrejme, je mi cťou i potešením a cítim veľkú pokoru pred touto úlohou. Ale predovšetkým som nesmierne nadšená z toho, že budem viesť našu úžasnú a hrdú stranu,“ povedala Anderssonová po minulotýždňovom zvolení za predsedníčku SAP.
      
Löfven bol šéfom sociálnych demokratov od marca 2012, premiérom sa stal o dva a pol roka neskôr.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Švédsky premiér Stefan Löfven podal demisiu

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti