eReport.sk
EBE 32 Brusel - Na snímke v pozadí druhá sprava slovenská prezidentka Zuzana Èaputová, dole v popredí z¾ava americký prezident Joe Biden a britský premiér Boris Johnson poèas príchodu na summit NATO, na ktorom sa bude diskutova o ruskej invázii na Ukrajinu v sídle NATO v Bruseli 24. marca 2022. FOTO TASR/AP President Joe Biden, left, talks with French President Emmanuel Macron and Briitish Prime Minister Boris Johnson, right, as they arrive at NATO Headquarters in Brussels, Thursday, March 24, 2022, as Turkish President Recep Tayyip Erdogan, right, looks on. (Brendan Smialowski, Pool via AP)

Švédska premiérka Anderssonová: Snaha vstúpiť do NATO nie je namierená voči Rusku

Švédska premiérka Magdalena Anderssonová vyhlásila, že zámer jej krajiny vstúpiť do NATO nie je namierený voči Rusku. Podľa jej slov ide o najlepší spôsob, ako zaistiť bezpečnosť Švédska v zásadne zmenenej situácii, ktorú vyvolala ruská invázia na Ukrajinu. Premiérka vyjadrila presvedčenie, že by Švédsko malo podať žiadosť o členstvo spoločne s Fínskom.

„V Európe sa zásadne zmenilo bezpečnostné prostredie. Musíme riešiť hlavne to, ako najlepšie ochrániť Švédsko, keďže Kremeľ demonštroval, že je pripravený použiť silu na dosiahnutie politických cieľov,“

„povedala Anderssonová na tlačovej konferencii v Štokholme.

Pred novinárov predstúpila po tom, ako jej vládna sociálnodemokratická strana, ktorá sa celé desaťročia zasadzovala za zachovanie tradičnej švédskej neutrality, oficiálne podporila podanie žiadosti o vstup do NATO. „Najlepší spôsob, ako zaistiť bezpečnosť Švédska je teraz požiadať o členstvo (v NATO) a urobiť to spoločne s Fínskom,“ vyhlásila švédska premiérka, podľa je toto rozhodnutie výsledkom dôkladných úvah a analýz

Prihlášku do NATO oficiálne potvrdili aj fínsky prezident a premiérka

Len niekoľko hodín predtým fínsky prezident Sauli Niinistö a premiérka Sanna Marinová oznámili, že ich krajina podá v nasledujúcich dňoch prihlášku do NATO. Rusko vníma snahu oboch severských krajín o vstup do Aliancie s veľkou nevôľou a hrozí, že podnikne zodpovedajúce protiopatrenia.

Bude vás zaujímať:

  1. Americký minister obrany Lloyd Austin.
  2. Lešť, 28. apríl: Na ilustračnej snímke vojenské cvičenie mnohonárodnej jednotky NATO na Slovensku.

Anderssonová v nedeľu zdôraznila, že vstup do NATO sa nesmie vnímať ako krok zameraný voči Rusku. Podľa jej slov na území Švédska nebudú po vstupe do Aliancie umiestňované jadrové zbrane ani budované stále vojenské základne.

Zdroj: tasr/afp


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Švédska premiérka Anderssonová: Snaha vstúpiť do NATO nie je namierená voči Rusku

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti