tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com

Švajčiarsko pozastavilo zjednodušený vízový režim pre ruských občanov

Švajčiarsko v piatok pozastavilo zjednodušený vízový režim s Ruskom. Pripojilo sa tak k Európskej únii, ktorá takto zareagovala na ruskú agresiu na Ukrajine. TASR správu prevzala od agentúry AFP.

Švajčiarska vláda „úplne pozastavila“ dohodu z roku 2009, ktorá zjednodušila vstup ruských občanov do alpskej krajiny. „Neznamená to, že voči ruským občanom bol zavedený všeobecný zákaz vydávania víz,“ zdôraznila s tým, že v platnosti zostáva normálny vízový režim.

EÚ dočasne prestala uplatňovať dohodu s Ruskom o zjednodušení vízového režimu od pondelka 12. 9., čo pre ruských občanov znamená zvýšenie poplatku za žiadosť a predĺženie lehoty na jej spracovanie. Niektoré členské štáty požadovali prísnejší zákaz vydávania víz, na tom sa však v Únii nenašla zhoda.

„Je v záujme Švajčiarska prispieť k spoločnej a harmonizovanej vízovej politike v Európe,“ uviedla švajčiarska vláda. Ak by tento krok neurobila, hrozilo by zvýšenie počtu ruských žiadateľov o švajčiarske víza, snažiacich sa obísť predpisy EÚ.

Tradične neutrálne Švajčiarsko sa po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu pripojilo k ekonomickým sankciám EÚ, čo rozhnevalo Moskvu. Kritici rozhodnutia vyzývajú na referendum o potvrdení švajčiarskej nestrannosti. Vláda však minulý týždeň zdôraznila, že politika neutrality sa nezmenila, no ponecháva krajine „dostatočný manévrovací priestor“ na reakciu na aktuálne udalosti.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Švajčiarsko pozastavilo zjednodušený vízový režim pre ruských občanov

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku