eReport.sk
Boris Susko
Minister spravodlivosti Boris Susko, foto:fb/smerssd

Susko reaguje na kroky eurokomisie: Správa o stave právneho štátu vo vzťahu k SR neodráža realitu!


Správa Európskej komisie o stave právneho štátu v členských krajinách Európskej únie neodráža podľa ministra spravodlivosti Borisa Suska vo vzťahu k Slovensku realitu. Považuje ju za metodologicky nesprávne spracovanú, nevyváženú a v niektorých častiach až za zavádzajúcu.

„Správu ešte budeme komentovať, je však zarážajúce, že Komisia v nej vôbec neprihliada na zmeny, ktoré priamo reagovali na predchádzajúcu kritiku, ako je posilnenie ochrany sudcov či rozšírenie pôsobnosti európskej prokuratúry alebo rozšírenie nástrojov v prípade vyšetrovania trestných činov poškodzujúcich finančné záujmy EÚ,“ zdôraznil.

Nástroj politickej pomsty

Zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry považuje za opodstatnený krok, ktorý je plne v kompetencii každého členského štátu. „Správa tiež celkom ignoruje fakt, že špeciálna prokuratúra bola hlavným strojcom politicky motivovaných konaní, ktorých dôsledkom boli nezákonné väzby, porušovanie ľudských práv či úmrtia za mrežami,“ dodal. Slovensko má podľa neho moderné trestné kódexy, ktoré sú porovnateľné s vyspelými západnými demokraciami.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Bývalý minister školstva
  2. Premiér Robert Fico (Smer-SD)

Správa tiež vyčíta Slovensku nedostatočné záruky v nezávislosti členov Súdnej rady pri ich odvolávaní. Nebola to však naša vláda, kto tieto garancie oslabil, ale bývalá ministerka Kolíková za výdatného potlesku predsedu Súdnej rady pána Mazáka,“ podotkol. Reforma súdnej mapy zas priniesla podľa neho do justície chaos. „V správe sa však konštatuje, že všeobecne funguje dobre, čo je absolútny nezmysel,“ doplnil s tým, že správa EK by nemala vychádzať z dojmov tendenčných novinárov. Správu Komisie považuje za nedôveryhodnú, neobjektívnu a zavádzajúcu.

Zdroj: yt/smer

Eurokomisia a jej odporúčania

Odporúčania EK sa týkajú okrem iného nezávislosti členov Súdnej rady SR. Právomoci generálneho prokurátora či predloženia legislatívnych návrhov na reguláciu lobingu. Komisia tiež vo výročnej správe Slovensku odporučila zaistiť efektívne a nezávislé vyšetrovanie a stíhanie prípadov korupcie.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Susko reaguje na kroky eurokomisie: Správa o stave právneho štátu vo vzťahu k SR neodráža realitu!

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre