eReport.sk
maďarský minister zahraničných vecí a obchodu Péter Szijjártó
maďarský minister zahraničných vecí a obchodu Péter Szijjártó, zdroj: tasr

Summit Rusko–USA v Budapešti sa uskutoční, ak sa dosiahne dohoda o Ukrajine, oznámil Szijjártó


Ešte 16. októbra Trump po telefonáte s ruským prezidentom oznámil, že sa dohodli na osobnom stretnutí v Budapešti, no summit bol neskôr odložený, pretože sa obom stranám nepodarilo zjednotiť postoje k možnej dohode o ukončení konfliktu.

Ako uvádza agentúra TASS Prezidenti Vladimir Putin z Ruska a Donald Trump zo Spojených štátov sa stretnú v Budapešti, ak sa im podarí dosiahnuť dohodu o ukončení vojny na Ukrajine. Uviedol to maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.

Odložený na neurčito

Podľa šéfa maďarskej diplomacie je americký prezident odhodlaný pokračovať v mierových snahách, no zatiaľ nie je možné predpovedať, kedy by sa mohlo stretnutie uskutočniť.

„Summit sa uskutoční, ak bude dosiahnutá dohoda, ktorá umožní ukončenie vojny, ktorá prebieha v našom susedstve už tri a pol roka,“ povedal Szijjártó pre rozhlasovú stanicu Kossuth Rádió. Minister sprevádzal premiéra Viktora Orbána počas jeho návštevy Spojených štátov a zúčastnil sa aj rokovaní s prezidentom Trumpom.

Szijjártó už skôr naznačil, že prípravy na summit v Budapešti môžu trvať niekoľko týždňov či mesiacov, čo je podľa neho prirodzené vzhľadom na zložitú situáciu okolo Ukrajiny.

Trump počas prijatia Orbána v Bielom dome 7. novembra povedal, že hlavným problémom pri plánovaní nového stretnutia s Putinom je neochota Ruska ukončiť boje na Ukrajine.

Ešte 16. októbra Trump po telefonáte s ruským prezidentom oznámil, že sa dohodli na osobnom stretnutí v Budapešti, no summit bol neskôr odložený, pretože sa obom stranám nepodarilo zjednotiť postoje k možnej dohode o ukončení konfliktu. Moskva aj Washington následne uviedli, že k stretnutiu dôjde, keď budú vytvorené vhodné podmienky.

Zdroj: tass, kossuthradio

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Summit Rusko–USA v Budapešti sa uskutoční, ak sa dosiahne dohoda o Ukrajine, oznámil Szijjártó

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre