eReport.sk
Richard Sulík
Richard Sulík Foto: tasr

Sulíkove vymontovanie žiaroviek zjavne obciam a mestám nepomáha! ZMOS vyzýva politikov k činnosti

Po zamestnávateľoch vyzývajú politikov na činnosť aj mestá a obce! Problémom sú ceny energií. Vláda sa pri tom pôvodne snažila túto tému banalizovať.

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) žiada predsedov hospodárskeho parlamentného výboru a parlamentného výboru pre verejnú správu a regionálny rozvoj o zvolanie spoločného mimoriadneho rokovania k téme energií. Mestá a obce na Slovensku sú podľa združenia totiž pod obrovským tlakom v dôsledku nestability v oblasti cien a zabezpečovania energií.

Obrovské cenové výkyvy

„Súvisí to s cenovými výkyvmi aj ukončením podnikania niektorých subjektov, ktoré zabezpečovali dodávky energií. Pri hľadaní riešení sú samosprávy atakované ponukou dodávateľov, ktorá je rádovo vyššia ako doposiaľ,” informoval ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS-u Michal Kaliňák. Výrazne to podľa jeho slov ovplyvní výdavkovú časť rozpočtu, keďže mestá a obce sú najväčšími zriaďovateľmi škôl a školských zariadení, zariadení v sociálnej oblasti, ale aj v kultúre.

Predseda ZMOS-u Branislav Tréger upozorňuje, že samosprávy sa aktuálne dostávajú aj do legislatívne nekomfortnej situácie v dôsledku vyhlasovania verejných obstarávaní. Hrozí totiž, že žiadna z dodávateľských spoločností sa pre cenovú nestabilitu energií ani neprihlási do súťaže, ktorá by mala generovať reálnu cenu v trhom prostredí. „Ak sa samosprávy rozhodnú zazmluvniť dodávateľa, ktorý limituje svoju ponuku konkrétnym krátkym dátumom a časom, môže to evokovať podozrenie z nehospodárnosti, čo vytvára ďalšiu úroveň potenciálnych problémov,” poznamenal.

ZMOS žiada vyzýva k činnosti

Podobná situácia je podľa ZMOS-u aj v prípade vyšších územných celkov (VÚC). Samosprávne kraje sú totiž zriaďovatelia stredných škôl, internátov, jedální či sociálnych zriadení v zriaďovateľskej pôsobnosti VÚC. „Problém s cenami energií, ale aj ukončenie činností niektorých dodávateľov má negatívne dosahy naprieč celou samosprávou,” skonštatoval Kaliňák.

Šéf ZMOS-u tvrdí, že je potrebné na to urýchlene a zodpovedne reflektovať. Preto aj požiadali predsedov príslušných parlamentných výborov o zvolanie mimoriadneho a spoločného rokovania za účasti zástupcov Úradu pre verejné obstarávanie SR a Najvyššieho kontrolného úradu SR.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Sulíkove vymontovanie žiaroviek zjavne obciam a mestám nepomáha! ZMOS vyzýva politikov k činnosti

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport