eReport.sk
Richard Sulík (SaS)
Richard Sulík (SaS). Foto: tasr

Sulíkov obrat? Šéf liberálov prekvapujúco pokarhal Baťovú!

Otočil? Po spore medzi expremiérom a ministrom financií Igorom Matovičom a riaditeľkou Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Zuzanou Baťovou kvôli stanovisku k vakcíne Sputnik V sa strana SaS zastala šéfky ŠÚKL. Viacerí poslanci liberálov vyjadrili Baťovej podporu aj osobne. Šéf SaS však Richard Sulík však v rozhlasovej relácii RTVS Sobotné dialógy prekvapivo pokarhal aj riaditeľku ústavu. Jednu vetu si podľa Sulíka radšej mala odpustiť.

ŠÚKL minulý týždeň odmietol povoliť používanie ruskej vakcíny Sputnik V s tým, že nemá dostatok informácii, aby o mohol očkovacej látke rozhodnúť. Aj prostredníctvom riaditeľky Zuzany Baťovej ústav argumentoval, že Rusi nedodali všetky potrebné materiály a naša látka nie je identická s tou, ktorú hodnotil vedecký časopis Lancet. „Podľa publikovaných správ by sa Sputnik V mal používať približne v 40 krajinách sveta, ale tieto vakcíny spája len názov,” šokoval ŠÚKL v oficiálnom stanovisku k vakcíne Sputnik V.

Sulík: Celkovo postupoval ŠÚKL správne

Tejto vety sa chytil aj minister financií Igor Matovič, ktorý bol o dodávke vakcín rokovať priamo v Moskve. Hovorí, že týmto neovereným výrokom poškodila Baťová renomé slovenskej vedy, poškodila výrobcu vakcíny aj naše vzťahy s Rusmi. Aj keď strana SaS sa ihneď po Matovičovej tlačovke postavila na stranu Baťovej, v sobotu dal Sulík za pravdu Matovičovi. Vyhlásenie Baťovej o tom, že vakcínu Sputnik v 40 krajinách spája len názov, nepovažuje za vhodné.

Zuzana Baťová na videosnímke. Zdá sa, že aj Sulík si myslí, že šéfa ŠÚKL politizovala. – Foto: fb/sukl.sr

Vnímam to skôr ako politické vyjadrenie, ktoré možno pani riaditeľka tohto ústavu pani Baťová ani nemusela mať,” zhodnotil Sulík. Dodal však, že kvôli jednej vete z toho nemusíme robiť štátnu aféru a celkovo ŠÚKL postupoval správne. Očakáva, že po potvrdení očkovacej látky certifikovaným laboratóriom v Maďarsku, budeme čoskoro môcť vakcínu z ruských laboratórií využívať aj u nás. „Dívajme sa dopredu. Sputnik tu je, je tu značná časť obyvateľstva, ktoré chce byť očkovaná iba Sputnikom,” uviedol šéf liberálnej strany.

Podľa Pellegriniho poškodil Sputnik Matovič

Sulíkov spoludiskutujúci v štúdiu predseda opozičného Hlasu Peter Pellegrini vidí problém inde ako u Baťovej. „Ak niekto poškodil renomé Sputnika vo svete tak je to Igor Matovič,” povedal Pellegrini. Doplnil, že pochybnosti podľa neho vyvoláva utajená zmluva aj neskorá platba za látku ruskej strane.

Zdôraznil, že ŠÚKL dáva stanovisko pre všetky lieky, ktoré sa na Slovensku používajú. „Keď mu dôverujeme pri vážnych experimentálnych liekoch a pri schvaľovaní ďalších vecí, nerozumiem prečo by sme mu nemali veriť aj pri schvaľovaní vakcíny,” zastal sa ústavu líder strany Hlas-SD.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport