eReport.sk
Tabuľa na budove sídla Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL)
Ilustračná snímka. Foto: tasr

ŠÚKL informuje o nežiadúcich účinkoch vakcín: Negatívnymi lídrami sú tie od Pfizeru a AstraZenecy

V súvislosti s očkovaním proti novému koronavírusu Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) do stredy (11. 8.) evidoval 8075 hlásení podozrení na nežiaduce účinky.

Z celkového počtu hlásení je 827 závažných. O týždennej štatistike hlásení podozrení na nežiaduce účinky vakcín na prevenciu ochorenia COVID-19 informoval ústav na svojom webe.

Pfizer: 430 hlásení, z toho jedno úmrtie

Pri vakcíne od konzorcia Pfizer/BioNTech išlo o 430 hlásení, z toho jedno úmrtie. Medzi hlásenými podozreniami na závažné nežiaduce účinky sa objavili pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, a to zväčša u pacientov liečených na hypertenziu, prekolapsový stav, kolaps, zlyhanie očkovania, ale napríklad aj náhla cievna mozgová príhoda.

Moderna: 79 závažných účinkov, vrátane úmrtia

Pri vakcíne od spoločnosti Moderna išlo o 79 závažných účinkov, z toho jedno úmrtie. Medzi hlásenými podozreniami na závažné nežiaduce účinky boli dočasná paralýza, pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, trombóza, kolaps, pľúcna embólia či napríklad aj náhla cievna mozgová príhoda.

AstraZeneca: 290 závažných účinkov, úmrtia sú dve

V rámci vakcíny od spoločnosti AstraZeneca hlásili 290 závažných účinkov, z toho dve úmrtia. Najčastejšie išlo o krátkodobú stratu vedomia, kolaps, trombózu, ale aj o parézu tvárového nervu, epileptický záchvat u pacientov liečených na epilepsiu, pľúcnu embóliu, náhlu cievnu mozgovú príhodu či napríklad infarkt myokardu.

Johnson & Johnson: Vyše 20 závažných účinkov

Nežiaduce účinky nahlásili aj pri vakcíne od spoločnosti Johnson & Johnson, z toho 22 závažných. Išlo o stratu vedomia, kolaps a halucinácie.

Sputnik V: Zaznamenali 24 hlásení, z toho dve závažné

Pri neregistrovanej vakcíne Sputnik V zaznamenali 24 hlásení, z toho dve závažné. Ide o pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi a flebotrombózu.

V súvislosti s očkovaním na prevenciu ochorenia COVID-19 štátny ústav ku dňu 11.08.2021 eviduje 8 075 hlásení podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení je 827 závažných. – Foto: sukl.sk

Do štvrtka (12. 8.) evidoval ústav spolu štyri úmrtia v kauzálnej súvislosti s očkovaním, z toho pri troch prípadoch bol súvis stanovený ako možný (po vakcínach od konzorcia Pfizer/BioNTech, od spoločnosti Moderna a od spoločnosti AstraZeneca) a v jednom ako pravdepodobný (po vakcíne od spoločnosti AstraZeneca). Pri iných uzavretých prípadoch vrátane niektorých medializovaných bol súvis vylúčený.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

ŠÚKL informuje o nežiadúcich účinkoch vakcín: Negatívnymi lídrami sú tie od Pfizeru a AstraZenecy

Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti