eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: fb/sukl.sr

ŠÚKL: Do štvrtka sme evidovali štyri úmrtia v kauzálnej súvislosti s očkovaním

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) eviduje v súvislosti s očkovaním proti novému koronavírusu k strede (1. 9.) 8384 hlásených podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení bolo 928 vyhodnotených ako závažných. Ústav o tom informuje na svojom webe.

Pri vakcíne od konzorcia Pfizer/BioNTech išlo o 498 závažných hlásení, z toho jedno úmrtie. Medzi hlásenými podozreniami na závažné nežiaduce účinky sa objavili pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, a to zväčša u pacientov liečených na hypertenziu, prekolapsový stav, kolaps, zlyhanie očkovania, ale napríklad aj náhla cievna mozgová príhoda, infarkt myokardu, artritída, perikarditída, ale aj hypertenzná kríza.

Vedľajšie účinky sú takmer totožné pri každej značke

Pri vakcíne od spoločnosti Moderna išlo o 92 závažných účinkov, z toho jedno úmrtie. Medzi hlásenými podozreniami na závažné nežiaduce účinky boli dočasná paralýza, pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, trombóza, kolaps, strata vedomia, pľúcna embólia a napríklad aj náhla cievna mozgová príhoda.

Pri neregistrovanej vakcíne Sputnik V zaznamenali dve závažné hlásenia. Ide o pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi a flebotrombózu.

V rámci vakcíny od spoločnosti AstraZeneca hlásili 299 závažných účinkov, z toho dve úmrtia. Najčastejšie išlo o krátkodobú stratu vedomia, kolaps, trombózu, ale aj o parézu tvárového nervu, epileptický záchvat u pacientov liečených na epilepsiu, pľúcnu embóliu, náhlu cievnu mozgovú príhodu, infarkt myokardu či napríklad hypertenznú krízu.

Nežiaduce účinky nahlásili aj pri vakcíne od spoločnosti Johnson & Johnson, z toho 31 závažných. Išlo o stratu vedomia, kolaps, halucinácie a hyperpyrexiu.

Ďalších 6 závažných účinkov pri vakcínach “bez mena”

Pri neregistrovanej vakcíne Sputnik V zaznamenali dve závažné hlásenia. Ide o pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi a flebotrombózu.

Ďalších šesť závažných účinkov bolo pri vakcínach s neuvedeným názvom, informácie ústav dožiadal. ŠÚKL zaznamenal aj ďalších šesť závažných reakcií po vakcíne. Úrad k nim dožiadal bližšie informácie.

Do štvrtka evidoval ústav spolu štyri úmrtia v kauzálnej súvislosti s očkovaním, z toho pri troch prípadoch bol súvis stanovený ako možný (po vakcínach od konzorcia Pfizer/BioNTech, od spoločnosti Moderna a od spoločnosti AstraZeneca) a v jednom ako pravdepodobný (po vakcíne od spoločnosti AstraZeneca). Pri iných uzavretých prípadoch vrátane niektorých medializovaných bol súvis vylúčený.

Na Slovensku bolo do stredy zaočkovaných prvou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19 2.383.062 osôb a druhou dávkou 2.171.912 osôb.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

ŠÚKL: Do štvrtka sme evidovali štyri úmrtia v kauzálnej súvislosti s očkovaním

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti