eReport.sk
Zuzana Čaputová prišla položiť kyticu a zapáliť sviečku na miesto činu po streľbe na Zámockej ulici, vľavo majiteľ podniku Tepláreň Roman Samotný v Bratislave 13. októbra 2022. Foto: tasr

Sudkyňa ŠTS chce pre muža, ktorý schvaľoval útok na Zámockej, takýto trest. Prokurátor ÚŠP sa odvolal!

Samosudkyňa Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku odsúdila obžalovaného Jozefa B. za schvaľovanie útoku na Zámockej ulici v Bratislave na peňažný trest v sume 700 eur. V prípade jeho nezaplatenia by si musel odpykať náhradný mesačný trest väzenia. Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné, prokurátor sa odvolal. Obžalovaný sa vzdal práva na podanie odvolania.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Je rozhodnuté!
  2. Palestínčania čelia existenčnej hrozbe
  3. Postupujeme v súlade so zákonmi

K činu sa priznal

Obžalovaný na hlavnom pojednávaní priznal vinu a odmietol vypovedať. Súd vykonal z dôvodu pochybností o právnej kvalifikácii dokazovanie. Tá bola napokon zmenená z trestného činu niektorých foriem účasti na terorizme na prečin schvaľovania trestného činu.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Matúš Harkabus považuje schvaľovanie útoku namiereného proti akejkoľvek menšine s cieľom zastrašiť obyvateľstvo za schvaľovanie terorizmu.

Na pondelkovom hlavnom pojednávaní čítali výpoveď obžalovaného z prípravného konania. „Ľutujem toho nebohého strelca, že nevystrieľal celý bar,“ uviedol Jozef B. na sociálnej sieti po útoku na Zámockej ulici.

Nebol to teroristický útok

Trestný čin spáchaný voči inej menšine nie je podľa samosudkyne Renáty Greif Radovčičovej sám o sebe dôvodom na kvalifikovanie skutku ako teroristický útok. Doplnila, že v čase, keď obžalovaný zverejnil svoj komentár na sociálnej sieti, útok na Zámockej bol ešte vyšetrovaný ako úkladná vražda.

Prokurátor považuje aj naďalej konanie obžalovaného za schvaľovanie terorizmu. „Sudkyňa odôvodnila, prečo sa s týmto názorom nestotožňuje, a podľa môjho názoru sú dôvody pre opačný názor hodné preskúmania odvolacím súdom,“ povedal Harkabus pre TASR.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Sudkyňa ŠTS chce pre muža, ktorý schvaľoval útok na Zámockej, takýto trest. Prokurátor ÚŠP sa odvolal!

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie