eReport.sk
Na ilustračnej snímke nápis nad vchodom, v ktorej sídli Okresný súd Bratislava II. Foto: tasr

Sudcovia si sami odmerajú, ako sú vyťažení. Na čo to bude dobré?

Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR spustilo v pondelok zber údajov na meranie pracovnej záťaže sudcov na Slovensku.

Ako informoval hovorca MS SR Peter Bubla, cieľmi projektu Váženie prípadov sú dosiahnutie rovnomerného pracovného zaťaženia sudcov krajských a okresných súdov, ako aj zvýšenie transparentnosti a efektívnosti prideľovania personálnych zdrojov a s tým súvisiacich finančných zdrojov pre krajské a okresné súdy.

Výskum dá odpoveď na viaceré otázky

Zberu údajov sa venuje analytické centrum rezortu justície. Ako Bubla priblížil, metodika váženia prípadov využíva údaje z merania pracovnej záťaže a zameriava sa na hlavné kategórie sudcovských aktivít, ako napríklad vedenie pojednávania, príprava na pojednávanie, príprava rôznych druhov súdnych rozhodnutí, administratívne činnosti či iné sudcovské aktivity, ktoré bezprostredne nesúvisia s prípadom, ktorý im je pridelený na rozhodovanie, a podobne.

Doplnil, že vďaka tomuto výskumnému projektu bude mať rezort k dispozícii konkrétne dáta potrebné pri nastavovaní opatrení a bude poznať odpovede na otázky typu – O koľko je viac alebo menej časovo náročný jeden typ prípadu v porovnaní s iným? Aký je priemerný čas potrebný na vyriešenie určitého množstva prípadov daného typu? Ako alokovať financie a pracovnú záťaž tak, aby zohľadňovali náročnosť prípadov?

Meranie realizujú priamo sudcovia

Meranie pracovnej záťaže sa robí prostredníctvom zaznamenávania časových úsekov, ktoré sudcovia venujú kľúčovým sudcovským aktivitám na prípadoch v jednotlivých súdnych registroch.

Bubla dodal, že toto meranie realizujú priamo sudcovia, ktorí sa dobrovoľne rozhodli zapojiť do zberu časových údajov o ich činnosti.

„Od 21. septembra prešlo školením metodiky zberu 816 sudcov na okresných a krajských súdoch, teda takmer 70 percent aktívnych sudcov. Zbieranie údajov je naplánované do 22. novembra 2020,“ uzavrel.

Zdroj: tasr, foto: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Sudcovia si sami odmerajú, ako sú vyťažení. Na čo to bude dobré?

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php