eReport.sk
Ilustračné foto: profimedia

Neuveriteľné: Sudca s 1,6 promile za volantom dostane smiešnu pokutu!

Škandál! Bratislavský okresný sudca Michal Valent si môže vypiť na svoje zdravie. V čase, keď padajú hlavy sudcov a prebieha nevyhnutná očista súdnictva, jemu trenčianska prokuratúra zachránila talár. 1,6 promile alkoholu za volantom u sudcu Valenta uzavrela absurdne. Podľa znalca vraj síce pil, ako ukázal dreger, ale prístroj bol asi pokazený, takže nemohol mať viac ako promile. A prokurátor sa s tým stotožnil. 1,6 promile alkoholu za volantom v prípade sudcu je vraj len priestupok!!!

Ak nafúkate 1 promile alkoholu ide o úmyselný trestný čin a hrozí vám natvrdo väzenie. V prípade, že opitý šoféruje sudca musí prísť o funkciu. Prípad bratislavského okresného sudcu Valenta sa naťahoval neuveriteľne dlhý čas. Policajti ho chytili aprílovú sobotu popoludní v roku 2019. Pri bežnom občanovi v takomto prípade orgány činné v trestnom konaní rozhodnú expresne rýchlo, zvyčajne do 24 hodín. V tomto prípade im to trvalo 1 rok a päť mesiacov.

Ruka ruku myje?  

„ Uznesením povereného príslušníka PZ  zo dňa 02.09.2020 bola v zmysle § 214 ods. 1 Trestného poriadku postúpená vec M. V na prejednanie priestupku na Okresný dopravný inšpektorát v Bratislave, pretože výsledky skráteného vyšetrovania preukazujú, že nejde o prečin ohrozenia pod vplyvom návykovej látky, ale ide o priestupok na úseku bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky podľa § 22 ods. 1 písm. e) Z. č. 372/l990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov,“ napísal nám hovorca trenčianskej krajskej prokuratúry Marian Sipavý. Ten uviedol, že prípravné konanie nebolo skončené rozhodnutím prokurátora Krajskej prokuratúry v Trenčíne, ale uznesením povereného príslušníka OR PZ Bratislava. „Dozorový prokurátor Krajskej prokuratúry v Trenčíne preskúmal predmetné uznesenia a príslušný vyšetrovací spis, pričom sa s rozhodnutím policajta stotožnil,“ uviedol Sipavý. Sudca Valent absolvoval v apríli 2019 dychovú skúšku viackrát pričom výsledkom bolo viac ako jedno promile alkoholu a vraj v deň keď ho zastavila hliadka nepil a ani deň predtým. K prípadu sa Valent odmietol bližšie vyjadriť.

Absurdný posudok znalca

Ako môžete nafúkať 1,6 promile a obísť len s priestupkom? Stačí dobrý znalecký posudok. Podľa  znaleckého posudku znalca z odboru zdravotníctva a farmácie, ktorý sa posúdením sudcu Valenta zaoberal, vraj výsledky dychových skúšok nemožno považovať za relevantné. „Nakoľko tak veľký pokles ani nárast koncentrácie alkoholu vo vydychovanom vzduchu medzi jednotlivými dychovými skúškami nie je možné zo súdnolekárskeho pohľadu žiadnym relevantným a dôveryhodným spôsobom vysvetliť. Podľa znalca je zjavné, že výsledky jednotlivých dychových skúšok sú rozporuplné, vzájomne sa vylučujúce, z medicínskeho hľadiska nezodpovedajúce metabolizmu a odbúravaniu alkoholu v tele človeka, pričom zo znaleckého hľadiska nie je možné jednoznačne a nespochybniteľné určiť, ktorá z dychových skúšok je správna a ktorá nesprávna. Znalec usudzuje, že mohlo isť o chybu pristroja alebo chybu merania. Z uvedeného vyplýva, že na základe vykonaných 4 dychových skúšok  a z vyšetrenia krvi zo znaleckého hľadiska nie je možné jednoznačne a nespochybniteľné povedať, akú koncentráciu alkoholu v krvi mal  M. V. v čase vedenia motorového vozidla,“ napísali nám z Krajskej prokuratúry v Trenčíne.

Znalec: Určite mal pod promile!!!

Meno znalca a dozorujúceho prokurátora sme si vyžiadali u Krajskej prokuratúry v Trenčíne a čakáme na odpoveď.  Záver? „Z obsahu vypracovaného znaleckého posudku a jeho doplnkov vyplýva, že  M. V. viedol osobné motorové vozidlo pod vplyvom alkoholu, pričom však nebolo možné ustáliť výšku koncentrácie alkoholu v krvi vodiča. Z uvedených dôvodov  nebolo  možné preukázať, že  M. V. viedol osobné motorové vozidlo pod vplyvom alkoholu s jeho koncentráciou nad jedno promile,“ konštatujú orgány činné v trestnom konaní v čase keď verejnosť žiada prievan na súdoch. Po zverejnení kauzy sudcu Valenta v médiách odznela informácia, o tom že Valentovi zistili alkohol aj pri odbere krvi, pričom v aktuálnom stanovisku sa už táto informácia nespomína. A to stále nie je všetko. Prípadu sa venujeme ďalej.  

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Neuveriteľné: Sudca s 1,6 promile za volantom dostane smiešnu pokutu!

Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport