eReport.sk

Sudca Števík: Jednotná a silná Európa je proti prirodzeným záujmom USA, preto sa vrhajú do vojny!

Pripojenie Krymu k Ruskej federácii bola výnimka

Dôvodom krymského problému bolo mesto Sevastopoľ, ktoré bolo už od 18. storočia dôležitou ruskou námornou základňou. Toto antickými Grékmi založené mesto je ikonickým symbolom ruskej národnej hrdosti a sily. A také sa z rúk nepúšťajú. Nie je tajomstvom, že na túto základňu si grobiánskym spôsobom robili zálusk Spojené štáty americké skrze ukrajinské záujmy. To akoby niekto siahal na kozmodróm Bajkonur len preto, že sa nachádza v Kazachstane.

Je potrebné pripomenúť, že polostrov Krym, ktorého je Sevastopoľ súčasťou, nikdy nebol skutočne ukrajinský. Od staroveku bol Krym súčasťou gréckeho kultúrneho impéria. Mestá na Kryme založené Grékmi vytvorili legendárne Bosporské kráľovstvo, ktoré pretrvalo tisíc rokov. Po jeho zániku grécky element určoval smerovanie Krymu až do konca stredoveku, kedy sa dostal do rúk Osmanov. V 18. storočí v rusko – tureckých vojnách Krym pripadol Ruskému impériu a stal sa pýchou ruskej námornej flotily.

Skutočnosť, že počas trvania Sovietskeho zväzu sa Krym, administratívnym rozhodnutím Nikitu Chruščova, dostal do sféry Ukrajiny, nie je podstatná. Išlo iba o územný posun v rámci jedného štátneho útvaru, v ktorom dominovalo Rusko. Pri tejto zmene sa nikto nepýtal obyvateľov Krymu na názor. Ani počas obdobia po rozpade Sovietskeho zväzu necítili obyvatelia Krymu príliš tesné spojenie s Kyjevom, čoho dôkazom bola autonómia Krymu. V roku 2014 sa obyvatelia Krymu rozhodli svoj názor vyjadriť. Urobili tak v zmysle práva na sebaurčenie. V referende sa rozhodli opustiť štatoprávny zväzok s Ukrajinou a pripojili svoje územie k Ruskej federácii.

Bude vás zaujímať:

  1. Ivan Ševčík, rozhovor, zásah u Bodora
  2. Inštitút väzby je na Slovensku stále problematický
  3. Robert Fico, šéf strany Smer-SD.
  4. Bývalý policajný vyšetrovateľ Marián Kučerka sa v utorok 25. januára 2022 postavil pred Špecializovaný trestný súd.

Na vysokej škole nám prednášajíci vštepovali, že medzinárodné právo je síce zdrap papiera, ale dobre že ho máme. Ak bolo pripojenie Krymu k Rusku porušením medzinárodného práva, tak to bolo najprijateľnejšie porušenie medzinárodného práva v posledných dekádach. Prijateľnejšie ako bobardovanie Juhoslávie, vojna v Iraku, či v Sýrii, kde porušením medzinárodného práva nechávali Spojené štáty americké a ich spojenci po sebe potoky krvy a kopy mŕtvol.

Krym už nie je ukrajinský tak, ako Kosovo už nie je srbské, ako okupované územia už nie sú palestínske alebo ako severný Cyprus už nie je cyperský, ale turecký. Ale v zmysle dvojitého metra boli sankcie za porušenie medzinárodného práva uvalené len voči Rusku.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Sudca Števík: Jednotná a silná Európa je proti prirodzeným záujmom USA, preto sa vrhajú do vojny!

3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie