eReport.sk
Štefan Ágh, foto: tasr

Súd so Štefanom Ághom: Ekonomickú konštrukciu v prípade zmeniek označil Šanta za blud

AKTUALIZOVANÉ – Prednesom záverečných rečí pokračuje v stredu pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku hlavné pojednávanie v kauze televíznych zmeniek, kde je obžalovaný Štefan Ágh.

Ako prvý začal prednášať záverečnú reč prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Jána Šanta. Avizoval, že jeho záverečná reč bude trvať približne hodinu. Prokurátor podal obžalobu na Štefana Á. za obzvlášť závažný zločin falšovania listiny 22. júna 2020. Ekonomickú konštrukciu v prípade zmeniek označil Šanta za blud. Zdôraznil, že o existencii zmeniek nevedeli ani svedkovia – bývalí riaditelia TV Markíza.

Výpovede znalcov

„Zmenky do roku 2013, respektíve do roku 2016, keď prenikli do médií, neexistovali. Boli vyhotovené v rokoch 2015 – 2016, a nie v rokoch 2000 – 2001,” zdôraznil Šanta. Prokurátor sa opiera o svedecké výpovede aj znalcov z odboru písmoznalectva a ich posudky a forenzného vyšetrovateľa. Podľa neho sa mal v roku 2016 podnikateľ Marian Kočner vyzvedať o exspirácii papiera od svedka Jozefa Dučáka. Ten mal zabezpečovať papier a tlačiareň na výrobu zmeniek. Až keď boli vyhotovené zmenky, začal sa domáhať Kočner na bratislavských súdoch ich vyplatenia zo strany TV Markíza. Štefan Á. vypovedal podľa Šantu počas pojednávaní rovnako ako odsúdený v kauze zmeniek Kočner. Obžalovanému hrozí za trestný čin falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov trest 12 až 20 rokov.

Na záver utorkového (28. 9.) procesu súd odmietol návrh obhajoby z júla tohto roka na doplnenie znaleckého posudku, ako aj prečítanie novinového článku z mája 1995. „Bolo vykonané už dostatočné znalecké dokazovanie. Ďalšie dôkazy sa vykonávať nebudú. Vyhlasujem dokazovanie za skončené,” zdôraznil predseda senátu ŠTS. Súd v utorok pojednával od 9.00 h, z časti pojednávania bola na dva razy vylúčená verejnosť. Čítali sa písomné dôkazy, ktoré navrhol prokurátor Šanta, ako aj obhajca obžalovaného Štefan Neszméry. Malo ísť o dôkazy – tajné správy Slovenskej informačnej služby k existencii zmeniek.  

Prečítajte si:

Pojednávanie so Štefanom Á. sa začalo minulý rok v závere novembra. Obžalovaný vinu popiera a vyhlasuje, že žiadne zmenky v sume 34,5 milióna eur nesfalšoval a sú pravé. V minulosti figuroval ako obvinený v kauze, v ktorej v januári Najvyšší súd SR právoplatne odsúdil exriaditeľa TV Markíza Pavla Ruska a podnikateľa Mariana Kočnera na 19-ročné tresty odňatia slobody. Štefana Ágha, označovaného v kauze Gamatex za pravú ruku Kočnera, napokon vylúčili na samostatné konanie. Počas procesu s odsúdenou dvojicou vypovedal ako svedok v júli 2019.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Súd so Štefanom Ághom: Ekonomickú konštrukciu v prípade zmeniek označil Šanta za blud

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport