eReport.sk
Na snímke sprava obhajca českého expremiéra Andreja Babiša Eduard Bruna, vedľa neho Andrej Babiš a ďalší obhajcovia na Mestskom súde v Prahe
Na snímke sprava obhajca českého expremiéra Andreja Babiša Eduard Bruna, vedľa neho Andrej Babiš a ďalší obhajcovia na Mestskom súde v Prahe, zdroj foto: tasr

Súd opäť oslobodil Andreja Babiša v kauze Čapí hnízdo

Mestský súd v Prahe v stredu vyniesol verdikt, ktorým opäť oslobodil českého expremiéra a predsedu hnutia ANO Andreja Babiša v dotačnej kauze Farmy Čapí hnízdo (FČH) spod obžaloby, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Súd oslobodil aj druhú obžalovanú, bývalú manažérku holdingu Agrofert Janu Nagyovú. Obaja obžalovaní požiadali o vynesenie rozsudku vo svojej neprítomnosti. Zo súdu odišli hneď po ukončení záverečných rečí.

Na snímke sprava obhajca èeského expremiéra Andreja Babiša Eduard Bruna, ved¾a neho Andrej Babiš a ïalší obhajcovia na Mestskom súde v Prahe pri opätovnom pojednávaní kauzy Èapí hnízdo. Praha, 14. februára 2024. FOTO TASR – Barbora Vizváryová *** Local Caption *** bývalý èeský premiér predseda hnutia ANO kauza Eduard Bruna

Konštrukciu obžaloby odmietol ako nepravdivú a nereálnu

Nagyová bola obžalovaná zo spáchania trestného činu dotačného podvodu a poškodzovania finančných záujmov Európskej únie, Babiš z napomáhania k dotačnému podvodu. Obaja vinu opakovane odmietli. Babiš vo svojej záverečnej reči vyhlásil, že sa nedopustil žiadneho trestného činu. Konštrukciu obžaloby odmietol ako nepravdivú a nereálnu. Na tom podľa neho nič nezmenilo ani rozhodnutie Vrchného súdu a naň naviazané ďalšie dokazovanie. ,,Ak by som nešiel do politiky, tak tu nie sme, to je evidentné,“ uzavrel svoju reč Babiš.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Stoltenbergov apel z Bruselu
  2. Útoky v Libanone: Izraelská armáda v piatok skoro ráno vyhlásila, že podniká útoky v Libanone, odkiaľ vypálili na židovský štát najmenej 34 rakiet.

Dotácia určená malým a stredným podnikom

Podľa obžaloby Nagyová požiadala o dotáciu 50 miliónov českých korún (približne dva milióny eur) na stavbu multifunkčného centra FČH. Dotácia bola určená malým a stredným podnikom. Preto mal Babiš na prelome rokov 2007 a 2008 zaistiť vyvedenie spoločnosti z holdingu Agrofert a akcie previesť na svoje deti a partnerku.

Podľa štátneho zástupcu

Po určitom čase sa firma opäť stala súčasťou Agrofertu. Podľa štátneho zástupcu (prokurátora) boli prevody akcií účelové s cieľom získať peniaze, na ktoré by inak nemali nárok. Mestský súd oboch obžalovaných vlani v januári oslobodil. Odvolací Vrchný súd však tento rozsudok zrušil.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Súd opäť oslobodil Andreja Babiša v kauze Čapí hnízdo

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne