eReport.sk
Dôchodkyňa gestikuluje na opozičnom proteste v Minsku. Foto: tasr/ap

Stúpenci Lukašenka reagovali na kritikov prezidenta automobilovou rely


V bieloruskej metropole Minsk sa v sobotu konal už tradičný protestný pochod žien. Na demonštrácii sa zišli aj študenti stredných a vysokých škôl, informoval spravodajský portál TUT.by. Podľa neho sa aktivizovali aj prívrženci opozíciou neuznaného prezidenta Alexandra Lukašenka, ktorí zorganizovali automobilovú rely z Minska do mesta Vicebsk.

Išlo o úradmi nepovolené akcie, pričom na študentskej bolo zadržaných najmenej 40 ľudí vrátane novinárov niekoľkých nezávislých médií, uviedlo podľa spravodajského portálu TUT.by bieloruské ľudskoprávne centrum Viasna. TUT.by spresnil, že pokiaľ ide o akciu žien, dopoludnia mala podobu pochodu, popoludní však už šlo o tzv. „demarš“, keď sa ženy s kvetmi v rukách vo dvojiciach či jednotlivo prechádzali po chodníkoch hlavných ulíc Minska. Svojimi kvetmi často obdarúvali vodičov vyjadrujúcich podporu ich akcii trúbením klaksónov svojich áut.

Preteky mali zastávku aj v rodisku prezidenta

Na týchto podujatiach organizovaných ženami podľa TUT.by polícia nezatýkala. Portál TUT.by okrem toho informoval, že v sobotu sa na trase Minsk-Vicebsk konala automobilová rely Za jednotné Bielorusko, na ktorej sa zúčastnili prívrženci súčasnej vlády na čele s Alexandrom Lukašenkom. Rely mala niekoľko zastávok, medzi nimi bolo aj Lukašenkovo rodisko – dedina Alexandryja v Mahiľovskej oblasti, kde motoristi absolvovali exkurziu v škole, ktorú dlhoročný vodca krajiny ako dieťa navštevoval.

Ľudia vytvárali reťaze solidarity

Obec je pomenovaná po svojom zakladateľovi, šľachticovi Aleksandrovi Chodkiewiczovi. Aj dnes – podobne ako v uplynulých týždňoch, keď sa s tradíciou svojráznych foriem protestov začalo – si obyvatelia viacerých miest vo vnútroblokoch svojich bytových domov organizovali spoločné pitie čaje či diskotéku. Uskutočnili sa aj „komunitné“ koncerty spevákov alebo hudobných skupín a ľudia s bielo-červeno-bielymi vlajkami v rukách na mnohých miestach opäť vytvárali „reťaze solidarity“ so zadržanými a zranenými počas protestov. 

Protesty proti vláde majú aj originálnu podobu

Stále sa tiež na rôznych miestach v Bielorusku objavujú cez šablónu nastriekané vyobrazenia dvoch dídžejov – Kiryla Halanava a Uladzislava Sakalovského -, ktorí boli zadržaní ešte pred voľbami za to, že na predvolebnom zhromaždení kandidátky Sviatlany Cichanovskej pustili protestsong sovietskeho speváka Viktora Coja s názvom Chceme zmenu. Protesty Bielorusov proti ich vláde majú často originálnu podobu – napr. cukráreň s názvom „Ľubov Tortova“, ktorá sa nachádza v meste Hrodna, odmietla piecť torty a zákusky pre príslušníkov miestnej zásahovej polície. Následne sa na sociálnych sieťach objavili príspevky, že takejto prevádzke „sa treba vyhýbať oblúkom“, na čo ju však začali vyhľadávať odporcovia súčasnej vlády. V piatok vykúpili všetky torty, zákusky i koláče.

Veľmi častým javom je naďalej aj natieranie lavičiek v parkoch alebo múrov vo farbách bieloruskej opozície – bielej-červenej-bielej. Akcie na podporu protestujúcich Bielorusov sa v sobotu konali aj v zahraničí, napr. v lotyšskom hlavnom meste Riga či v ruskom Petrohrade.

Zdroj: tasr, foto: tasr/ap

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Stúpenci Lukašenka reagovali na kritikov prezidenta automobilovou rely