eReport.sk
Foto: Internet

Študentom z Prešova sa podarilo niečo nevídané: Zmapovali utečenecké tábory v Etiópii


Zmapovať „neobjavené“ miesta na svete, ktoré sú najohrozenejšie humanitárnymi krízami, bolo cieľom ďalšieho zo série mapovacích maratónov (mapathonov). Zorganizovala ho Katedra geografie a aplikovanej geoinformatiky Fakulty humanitných a prírodných vied (FHPV) Prešovskej univerzity (PU) v Prešove pod hlavičkou UNIPO Mappers. Ako pre TASR uviedla hovorkyňa univerzity Anna Polačková, počas dvoch hodín sa študentom geografie podarilo zmapovať viac ako 1500 budov.

Online Missing Maps Mapathon sa uskutočnil vo štvrtok (19. 11.) pri príležitosti celosvetového podujatia Týždeň geografického povedomia (OpenStreetMap Geography Awareness Week)

„Nápad zmapovať najohrozenejšie oblasti v rozvojových krajinách dostala pred štyrmi rokmi známa humanitárna a zdravotnícka organizácia Lekári bez hraníc. Prišla s projektom Missing Maps, ktorý má bezprostredný humanitárny, etický a praktický rozmer, pretože bez dostatočných údajov z krízových oblastí nie je možné plánovať napríklad očkovacie kampane, vyhodnocovať rôzne zdravotnícke dáta, realizovať epidemiologické analýzy, respektíve čo najlepšie logisticky riešiť dodávky zdravotníckeho materiálu,“ vysvetlila zámer projektu Jana Michalková z Katedry geografie a aplikovanej geoinformatiky FHPV PU.

Vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu v súvislosti s novým koronavírusom sa novembrový mapathon uskutočnil tentoraz vo virtuálnom priestore a spoluorganizovali ho študenti geografie z UNIPO Mappers.

Na úvod podujatia, ktoré sa uskutočnilo v anglickom jazyku, odznela krátka prezentácia o projekte Missing Maps a o mapathonoch v Prešove pod vedením Michalkovej. Na mapathone sa zúčastnil aj absolvent GIS štúdia z Nigérie, ktorý sa s účastníkmi podelil o svoje skúsenosti z mapovania a reálie z oblasti, z ktorej pochádza.

„Organizácie, ktoré sú zodpovedné za tábory v týchto územiach, nemajú v súčasnosti prístup k aktuálnym mapovým podkladom. Mapy, ktoré takto vytvárame na diaľku, tak predstavujú cenný zdroj informácií, ktorý môžu kompetentní použiť na plánovanie utečeneckých táborov s cieľom zlepšenia životných podmienok miestnych komunít,“ dodala Michalková.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Študentom z Prešova sa podarilo niečo nevídané: Zmapovali utečenecké tábory v Etiópii

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne