eReport.sk
Masarykova univerzita, Brno
Ilustračná snímka. Foto: em.muni.cz

Študenti v Brne sa postavili proti tlaku na očkovanie: Univerzite poslali predžalobnú výzvu!

Skupina študentov zo známej Masarykovej univerzity v Brne poslala univerzite predžalobnú výzvu! Prekáža im nadmerný tlak na očkovanie zo strany vedenia univerzity a povinné testovanie tých študentov, ktorí proti covidu nie sú zaočkovaní. Rektor univerzity Martin Bareš v reakcii obvinenia zo strany študentov odmieta. Dočkáme sa podobnej iniciatívy aj od študentov slovenských univerzít?

Ide konkrétne o študentov lekárskej, filozofickej a pedagogickej fakulty, ktorí tvrdia, že od nich univerzita vo svojom online systéme vyžaduje, aby poskytli informáciu o tom, či sú očkovaní, či prekonali koronavírus, alebo či a kedy boli testovaní. Údaje v informačnom systéme majú následnej vidieť všetci vyučujúci, čo študenti považujú za ďalší sporný bod. Poskytnutie informácie má byť pri tom podmienkou k zúčastňovaniu sa na prezenčnej výuke.

Študenti hovoria o diskriminácii a segregácii

Vyššie uvedený postup univerzity pritom skupina študentov považuje za protiprávny, čo je hlavným dôvodom k odoslaniu predžalobnej výzvy. Výrazným bodom výzvy je údajná „diskriminácia a segregácia“ neočkovaných.

V prípade, že protiprávny stav nebude odstránený, bude podaná žaloba na súde s návrhom na vydanie predbežného opatrenia a taktiež podnety na príslušné kontrolné štátne orgány,

odkázali autori v predžalobnej výzve vedeniu univerzity.

„Očkovanie proti chorobe covid-19 je dobrovoľné a akýkoľvek nátlak na jeho absolvovanie je v rozpore s právom na slobodný a informovaný súhlas, s právom na zachovanie ľudskej dôstojnosti, s právom na nedotknuteľnosť osoby a taktiež s právom na slobodu myslenia a svedomia,“ píše sa podľa portálu idnes.cz vo výzve.

Rektor sa bráni

Na predžalobnú výzvu už stihol verejne reagovať aj rektor univerzity Martin Bareš, ktorý odmieta obvinenia z protiprávneho konania a tvrdí, že zdravie je na prvom mieste: „Masarykova univerzita má zdravie svojich študentov a zamestnancov na prvom mieste a dlhodobo robí všetko preto, aby ho ochránila. Súčasne ale neukladá povinnosť očkovania a zaručuje rovnaké zachádzanie všetkým študentom a zamestnancom, teda aj tým, ktorí sa rozhodnú vakcináciu nepodstúpiť“.

Univerzita dlhodobo podporuje očkovanie

Pravdou však ostáva, že sa Masarykova univerzita dlhodobo prezentuje provakcinačnými postojmi a výnimkou nie sú ani výroky o vakcinácii ako o jedinej ceste z pandémie. Očkovanie je dokonca pre študentov dostupné aj priamo v priestoroch vysokej školy.

Dekan lekárskej fakulty Martin Repko, z ktorej pochádza časť nespokojných študentov tvrdí, že fakulta študentom očkovanie odporúča: „Naši študenti sú očkovaní, lebo prichádzajú mimo iných do styku s chorými pacientami pri vzdelávacích aktivitách. Z tohto pohľadu odporúčame na lekárskej fakulte očkovanie.“

Univerzite hrozí žaloba

Autori predžalobnej výzvy v prípade zachovania súčasného stavu, ktorý považujú za protiprávny, zjavne nebudú váhať a na univerzitu podajú žalobu: „V prípade, že protiprávny stav nebude odstránený, bude podaná žaloba na súde s návrhom na vydanie predbežného opatrenia a taktiež podnety na príslušné kontrolné štátne orgány,“ uzavreli.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Študenti v Brne sa postavili proti tlaku na očkovanie: Univerzite poslali predžalobnú výzvu!

4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti