eReport.sk
Ilustračné foto: tasr

Študent zažaloval školu, tá sa musí otvoriť. Právnik varuje: Môže sa to stať aj u nás!

Šokujúci verdikt u našich západných susedov! Súd prikázal pražskému Gymnáziu na Zatlance obnoviť dennú formu vzdelávania a zakázal mu dištančnú výučbu. Mestský súd týmto verdiktom vyhovel žalobe, ktorú podal študent gymnázia. Podľa bývalého ústavného sudcu Eduarda Bárányho sa rovnaká situácia v prípadne napadnutia dištančnej výučby na súde môže stať aj na Slovensku.

Študent prvého ročníka gymnázia sa žalobou domáhal ochrany pred nezákonným zásahom a žiadal, aby súd škole prikázal obnoviť prezenčnú výučbu tak, ako bola uskutočňovaná do októbra minulého roka. Gymnázium odvtedy učí študentov dištančne na základe prijatých opatrení vlády. Študent poukazoval na to, že tento spôsob výučby školský zákon nepozná a že nemôže nahradiť prezenčnú výučbu.

Súd argumentuje núdzovým stavom

Súd vychádzal z toho, že Snemovňa nevyslovila súhlas s ďalším predĺžením núdzového stavu na ktorý bolo opatrenie naviazané. „Možno zhrnúť, že pre postup žalovaného (gymnázia), ktorý neposkytuje dennú formu vzdelávania, v čase vydania tohto rozsudku neexistuje žiadny spôsobilý právny podklad,” uviedol asistent predsedníčky Mestského súdu v Prahe Adam Wenig. „Rozhodnutie súdu sme ešte nedostali a nepreštudovali ho. Vyjadríme sa až potom,” povedal pre český portál idnes.cz zástupca riaditeľky Radek Biely. Pražské Gymnázium Na Zatlance má navyše tento týždeň jarné prázdniny a výučba tak nie je vôbec.

Väčšina škôl na Slovensku počas pandémie zíva prázdnotou. – Foto: TASR

Školský zákon zakazuje výučbu na diaľku

Na Slovensku je väčšina škôl stále zavretá pre zlú pandemickú situáciu. Núdzový stav so zákazom vychádzania končí dnes a poslanci na poobedňajšej schôdzi majú rozhodnúť o tom, či odsúhlasia jeho ďalšie predĺženie. Podobná situácia ako v Česku tak podľa ústavného právnika Eduarda Bárányho hrozí aj u nás ak by sa niekto obrátil na súd ako spomínaný študent v Česku. „Samozrejme je to možné a na Slovensku máme naviac ešte jednu vec a to školský zákon. Ten zakazuje dištančné vzdelávania pre povinnú školskú dochádzku,” ozrejmil bývalý sudca Ústavného súdu.

Dodal, že na takúto nezvyčajnú pandemická situáciu nebola naša legislatíva pripravená. „Právo na vzdelanie sa nespomína medzi tými do ktorého možno zasiahnuť za núdzového stavu. I keď vyhlásite zákaz vychádzania ani učiteľ nemôže ísť z domu, ani žiak,” doplnil Bárány.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity