eReport.sk
Foto: tasr

Strašná predpoveď odborníkov. Do Veľkej noci až 12 000 mŕtvych!

Nevyzerá to dobre. Na Slovensku nás už niekoľko týždňov zviera pandémia koronavírusu. Kým sa politici predbiehajú v obviňovaní, kto je za to zodpovedný, v nemocniciach i doma umierajú ľudia. Analytici varujú, že do Veľkej noci môžeme mať na Slovensku tisíce mŕtvych.

Pritom treba zdôrazniť, že Slovensko do počtu úmrtí ráta iba potvrdené prípady, ktoré dokázateľne umreli na covid. Aj napriek prísnej metodike sme na špici krajín s najvyšším počtom úmrtí. Podľa analytikov zo zoskupenia Dáta bez pátosu má väčšina krajín voľnejšiu definíciu a medzi hlásené úmrtia rátajú aj ľudí, ktorí zomreli s podozrením na covid, či boli za posledných tridsať dní pozitívni. Ak teda chceme porovnávať krajiny, mali by sme k našim úmrtiam na covid, zarátať aj tie s covidom. Odborníci v tejto súvislosti nevidia vývoj na Slovensku ružovo a dvíhajú varovný prst a upozorňujú, čo sa môže v nasledujúcich dňoch stať: „Za posledných 30 dní máme 3 000 úmrtí, od začiatku roka máme 5 000 úmrtí, za 11 dní budeme mať celkovo 9 000, za ďalších 11 dní 10 000, takto sa dostaneme po Veľkej noci na 12 000 úmrtí.“

Analytici tiež poukazujú na to, že s 1 455 úmrtiami na 1 milión obyvateľov sme dnes v TOP 10 v Európe. „Po Veľkej noci budeme na špici s Belgickom, Českom a Slovinskom, tesne za nami Veľká Británia, Portugalsko a Taliansko,“ varujú. Predpovedajú tiež, že kým sa opäť dostaneme na denný prírastok „iba“ 1 500 nakazených, budeme si musieť počkať do marca.

Analytici varujú. Do Veľkej noci pribudne tisíce mŕtvych. Ilustračná snímka: shutterstock

Analytici si tiež zobrali na mušku včerajšiu premiérovu tlačovku. „Zmienili ste sa o Veľkej Británii a uviedli ste, že urobili všetko tak ako my a hlavne, že my sme urobili všetko tak ako oni,“ začali a pripomenuli, že sme takmer nič nespravili ako vo Veľkej Británii. Igorovi Matovičovi pripomenuli, koľko zaočkovaných už v Británii je, ale tiež poukázali na spôsob informovania, ako i jednoduchosť informácií, ktoré prúdia smerom k verejnosti.

Odborníci odporúčajú, aby sme si brali skôr príklad s Nemecka, Rakúska, Švajčiarska, Belgicka, Maďarska či Poľska. „Dostali sa na zlomok svojich špičiek nových pozitívnych prípadov a na zhruba polovicu „našich“ čísiel,“ pripomínajú. Tiež si neodpustili vrátiť premiérovi úder za to, že neustále Matovič naráža na „nekompetentnosť“ odborníkov. „Dáta, ich presná interpretácia, analýza a následne formulovanie hypotéz, ich dokazovanie a prijímanie opatrení a rozhodnutí je dôležité robiť v tíme. V dobre vybranom tíme odborníkov. Veríme, že to pôjde. Dajte si poradiť, je to silná stránka lídrov, že veľa počúvajú,“ dodali analytici.

V Británii sú zaočkovaní všetci seniori nad 75 rokov. Ilustračné foto: tasr

Odoberať
Upozorniť na
guest
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Sledujte nás

Nehanbite sa, ozvite sa. Radi sa stretávame so zaujímavými ľuďmi a nachádzame nových priateľov.