eReport.sk
Donald Trump
Donald Trump, zdroj: tasr

Strašia s ďalšou pandémiou, ale Trump dal bye-bye členom epidemiologického programu


Trumpova administratíva urobila ďalší rázny krok na ktorý čakali mnohí Američania. Administratíva prezidenta Donalda Trumpa v piatok prepustila takmer polovicu členov elitného epidemiologického programu Spojených štátov. Udialo sa tak práve v čase, keď sa podľa svetových agentúr „zvyšujú obavy z vtáčej chrípky“. Informovala o tom agentúra TASR podľa AFP.

Prepustili takmer polovicu členov „elitného“ tímu

Administratíva prezidenta USA Donalda Trumpa v piatok prepustila takmer polovicu členov elitného epidemiologického programu Spojených štátov, známeho aj ako „detektívi chorôb“, čím oblasti verejného zdravia zasadila ranu v čase, keď sa zvyšujú obavy z vtáčej chrípky. Informuje o tom TASR na základe AFP.

Prepustení zamestnanci okamžite spustili verejné „náreky“. Nemenovaný epidemiológ z Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), ktorý bol nadriadený niektorým z prepustených, v rozhovore pre AFP kritizoval federálnu vládu za tento jej prístup. „Sme na pokraji potenciálnej ďalšej pandémie a prepúšťame ľudí, ktorí majú pravdepodobne viac odborných znalostí ako ktokoľvek iný,“ upozornil.

Končia všetci prijatí v roku 2024

Epidemická „spravodajská služba“ (EIS), ktorá bola založená v roku 1951, je dvojročný postdoktorandský vzdelávací program. Ako úradníci EIS začínali svoju kariéru aj niekoľkí bývalí riaditelia CDC, čo poukazuje na úlohu EIS ako „prípravky“ na vedúce pozície v oblasti verejného zdravia.

AFP dodala, že ukončenie pracovného pomeru bolo v piatok avizované celému ročníku prijatému v roku 2024. Osud ročníka 2023 sa zatiaľ posudzuje. Celkovo bolo – podľa televízie CBS News – prepustených už takmer 1300 zamestnancov CDC, čo je asi desať percent všetkých zamestnancov tejto vládnej agentúry.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. europoslanec Erik Kaliňák
  2. Nemecký kancelár Olaf Scholz

Škrty, o ktorých ako prvá informovala CBS News, sú súčasťou snáh o odstránenie zamestnancov, ktorí sú ešte v skúšobnej dobe a ktorých možno ľahšie prepustiť. EIS je „jedným z najznámejších a najprestížnejších programov CDC,“ uviedol pre agentúru AFP infektológ Amesh Adalja, vedúci vedecký pracovník na Univerzite Johnsa Hopkinsa. Dodal, že akékoľvek pokusy o ukončenie tohto programu budú mať priamy vplyv na národnú a zdravotnú bezpečnosť USA.

Nový minister zdravotníctva robí poriadky

Nový minister zdravotníctva Robert F. Kennedy Jr. sa podľa AFP netají svojím pohŕdaním výskumom infekčných chorôb. Nedávno navrhol, aby sa na osem rokov úplne pozastavil, aby sa pozornosť vedcov mohla presunúť na chronické ochorenia.

Okrem svojich známych postojov proti očkovaniu Kennedy vyjadril skepsu aj voči všeobecne uznávaným vedeckým poznatkom o infekčných chorobách, pričom spochybnil aj to, či vírus HIV môže mať za následok chorobu AIDS.

Zdroj: TASR, AFP

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Strašia s ďalšou pandémiou, ale Trump dal bye-bye členom epidemiologického programu

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne