eReport.sk
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová by chcela zostať vo funkcii aj v ďalšom volebnom období. Zdroj: FB / Peter Lipták

Strana európskych socialistov: Tohto eurokomisára si vieme predstaviť na čele Európskej komisie!


Najvyšší predstavitelia Strany európskych socialistov (PES) sa v piatok a sobotu stretnú v Ríme, na kongrese strany, ktorý predstaví politický manifest socialistov pre júnové voľby do Európskeho parlamentu (EP) a určí súčasného luxemburského eurokomisára Nicolasa Schmita za kandidáta na šéfa Európskej komisie (EK).

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Poľský prezident Andrzej Duda
  2. Boj s neželaným javom?
  3. Obrovský potenciál

Kongres

Hlavné dianie kongresu odštartuje v sobotu ráno, keď s prejavmi vystúpia nemecký kancelár Olaf Scholz, španielsky premiér Pedro Sánchez, dánska premiérka Mette Frederiksenová a portugalský premiér António Costa. Na svojej webovej stránke to uviedla Strana európskych socialistov, informuje spravodajca TASR.

Nebude chýbať ani predseda PES a švédsky expremiér Stefan Löfven či rumunský premiér Marcel Ciolacu, o ktorom sa vo vlasti uvažuje ako o budúcom možnom eurokomisárovi.

Zástupcovia EP

Európsky parlament zastúpi šéfka frakcie socialistov a demokratov (S&D) Iratxe Garcíová Pérezová, z Európskej komisie prídu ľavicoví komisári Paolo Gentiloni (Taliansko), Elisa Ferreirová (Portugalsko) a Jutta Urpilainenová (Švédsko) a nebudú chýbať ani mnohí lídri socialistických a demokratických strán členských krajín EÚ.

Zúčastní sa aj výkonný podpredseda EK Maroš Šefčovič, ktorý sa pred eurovoľbami v roku 2019 v mene európskych socialistov pokúšal získať nomináciu na post predsedu Európskej komisie. Túto nomináciu napokon získal Frans Timmermans.

Medzi účastníkmi nebude ani premiér SR Robert Fico či predseda NR SR Peter Pellegrini. Strany Smer-SD a Hlas-SD majú dočasne pozastavené členstvo v PES a v europarlamentnej frakcii S&D.

Nicolas Schmit

Eurokomisár pre zamestnanosť a sociálne veci Nicolas Schmit (70) je jediným kandidátom socialistického tábora na šéfa eurokomisie, v prípade volebného víťazstva tejto druhej najväčšej európskej politickej rodiny.

Schmit sa tak dostáva do súboja so svojou šéfkou v exekutíve EÚ Ursulou von der Leyenovou, ktorá by mala získať nomináciu Európskej ľudovej strany (EPP) pre svoj druhý mandát na budúco týždňovom kongrese ľudovcov v Bukurešti.

Podľa Politico Schmitova najväčšia prednosť spočíva v tom, že je schopný dosahovať kompromisy, čo by mu malo po eurovoľbách umožniť zvládnuť zložité rokovania o najvyšších pozíciách v inštitúciách EÚ.

Zdroj: (spravodajca TASR Jaromír Novak), tasr, teraz

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Strana európskych socialistov: Tohto eurokomisára si vieme predstaviť na čele Európskej komisie!

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: