eReport.sk
Mannheim 7. júna 2024 FOTO TASR/AP

Stovky ľudí si v Nemecku uctili policajta dobodaného agfganským imigrantom


Útočník z Afganistanu spôsobil zranenia aj piatim ďalším účastníkom zhromaždenia. Po spomienkovom podujatí demonštrovali v Mannheime stovky ľudí proti islamizmu na zhromaždení, ktoré zorganizovala Alternatíva pre Nemecko (AfD).

Približne 1500 ľudí vrátane krajinských i spolkových politikov, ako aj príbuzných, priateľov a podporovateľov si v piatok v meste Mannheim na juhozápade Nemecka uctili pamiatku policajta, ktorého pred týždňom dobodal na smrť afganský imigrant. TASR informuje podľa agentúry DPA.

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier označil spomínaný útok nožom, pri ktorom 29-ročný nemecký policajt Rouven Laur utrpel smrteľné zranenia, za „krvavý teroristický čin“.

Laur zraneniam podľahol v nemocnici v nedeľu, niekoľko dní po útoku, ku ktorému došlo na námestí v centre Mannheimu v čase, keď zasahoval proti mužovi útočiacemu nožom na viacero ľudí. K incidentu došlo na zhromaždení protiislamského hnutia Pax Europa v Mannheime v spolkovej krajine Bádensko-Württembersko.

Minútou ticha si Laura v piatok o 11.34 h, v čase, keď sa útok odohral, uctili okrem Steinmeiera aj bádensko-württemberský premiér Winfried Kretschmann a tamojší minister vnútra Thomas Strobl, ako aj policajti v celom Nemecku, píše DPA.

V uplynulých týždňoch došlo podľa Steinmeiera v Nemecku k ďalším „ohavným aktom politicky motivovaného násilia“, ako sú útoky na starostov, ministrov, poslancov parlamentu či dobrovoľníkov.

„My, demokrati tejto krajiny, si nikdy nesmieme zvyknúť a nikdy si ani nezvykneme na násilie v politických sporoch,“ upozornil.

Spolkový kancelár Olaf Scholz chce v dôsledku spomenutého smrtiaceho útoku nožom opätovne povoliť deportácie zločinov trestaných pre závažné trestné činy späť do Afganistanu a Sýrie, pripomína DPA. Doposiaľ však neuviedol, ako má v úmysle tento plán implementovať.

Prezident Steinmeier počas piatkovej ceremónie, na ktorej bola prítomná aj matka obete a vyše 50 policajtov, položil na mieste útoku kvety.

Dvadsaťpäťročný útočník z Afganistanu spôsobil zranenia aj piatim ďalším účastníkom zhromaždenia, ktoré sa konalo 31. mája.

Po spomienkovom podujatí v piatok večer demonštrovali v Mannheime stovky ľudí proti islamizmu na zhromaždení, ktoré zorganizovala Alternatíva pre Nemecko (AfD). V reakcii na toto zhromaždenie sa vzápätí zišlo niekoľko tisíc protidemonštrantov, ktorí skandovali „Nacisti, von“, píše DPA.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Stovky ľudí si v Nemecku uctili policajta dobodaného agfganským imigrantom

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: