eReport.sk
Foto: tasr

Stop tejto vakcíne! Krajina pozastavuje očkovanie pre mladých mužov

Severania pozastavujú očkovanie mladých mužov, ktorí sa narodili v roku 1991 a neskôr, protikoronavírusovou vakcínou od spoločnosti Moderna. Dôvodom sú správy o zriedkavých vedľajších účinkoch súvisiacich s kardiovaskulárnymi problémami. Vo štvrtok to oznámil fínsky inštitút pre zdravie a zdravotnú starostlivosť, informovala agentúra Reuters.
      
Toto rozhodnutie prichádza len jeden deň po tom, ako k podobnému kroku pristúpilo aj Švédsko a Dánsko, ktoré vakcínami od Moderny prestali zatiaľ očkovať všetkých ľudí mladších vekových kategórií vrátane detí.
 
„Severská štúdia, ktorá zahŕňala Fínsko, Švédsko, Nórsko a Dánsko, zistila, že u mužov mladších ako 30 rokov hrozí po očkovaní vakcínou Spikevax od Moderny o trochu vyššie riziko vyvinutia myokarditídy než u iných,” uviedol riaditeľ fínskeho zdravotníckeho inštitútu Mika Salminen.
      
Salminen uviedol, že myokarditída — zápalové ochorenie srdcového svalu — väčšinou v priebehu pár dní vymizne sama. Napriek tomu však budú teraz podávať mladým mužov a chlapcom vo Fínsku z preventívnych dôvodom iba vakcínu od spoločnosti Pfizer.
      
Farmaceutická spoločnosť Moderna uviedla, že má vedomosti o rozhodnutí švédskych a dánskych regulačných úradov. „Ide zvyčajne o veľmi slabý priebeh ochorenia, z ktorého sa jednotlivci dokážu pri odpočinku a štandardnej liečbe za krátky čas zotaviť. Riziko vyvinutia myokarditídy sa navyše výrazne zvyšuje u tých, ktorí COVID-19 prekonali. Očkovanie je najlepší spôsob, ako tomuto zabrániť,” uviedla Moderna.
      
Regulačné úrady v Spojených štátoch, krajinách EÚ a WHO taktiež súhlasia s tým, že výhody technológia mRNA, ktorú používa Moderna a konzorcium Pfizer/BioNTech na prevenciu COVID-19, prevažujú nad rizikom ich používania.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Stop tejto vakcíne! Krajina pozastavuje očkovanie pre mladých mužov

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport