eReport.sk
americký minister zahraničných vecí Antony Blinken a generálny tajomník NATO Jens Stotenberg počas stretnutia v rámci summitu NATO vo Washingtone
americký minister zahraničných vecí Antony Blinken a generálny tajomník NATO Jens Stotenberg počas stretnutia v rámci summitu NATO vo Washingtone zdroj: tasr

Stoltenberg: Výsledok vojny na Ukrajine ovplyvní desaťročia globálnej bezpečnosti


Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vyzval v utorok lídrov členských krajín Severoatlantickej aliancie, aby naďalej podporovali Ukrajinu v jej odolávaní ruskej agresii. Výsledok vojny na Ukrajine totiž podľa neho ovplyvní globálnu bezpečnosť na nadchádzajúce desaťročia.

Stoltenberg sa takto vyjadril v prejave na začiatku summitu NATO vo Washingtone. Severoatlantická aliancia podľa jeho slov musí teraz v prípade Ukrajiny preukázať rovnaké odhodlanie, aké už prejavila aj v iných kľúčových momentoch svojich dejín.
,,S agresívnym Ruskom ako susedom neexistujú žiadne beznákladové možnosti. Vo vojne neexistujú možnosti bez rizika,“ povedal. ,,Najväčším rizikom však bude, ak Rusko na Ukrajine zvíťazí… To nemôžeme dopustiť,“ dodal.

Stoltenberg: NATO si objednalo rakety Stinger v hodnote 700 miliónov dolárov

Agentúra Severoatlantickej aliancie pre podporu a obstarávanie (NSPA) v utorok v mene niekoľkých členských štátov NATO zadala zákazku na výrobu protilietadlových rakiet Stinger v hodnote približne 700 miliónov dolárov.

O nadnárodnom kontrakte informoval generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg na zasadnutí lídrov zbrojárskeho priemyslu, ktoré prebieha na okraj summitu NATO vo Washingtone. Zákazka je podľa AP jedným z mnohých krokov, ktoré Aliancia na summite presadzuje s cieľom dosiahnuť, aby každá členská krajina zvýšila svoje vlastné kapacity na výrobu zbraní.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. americký prezident Joe Biden
  2. Prezident Pellegrini a minister Blanár vo Washingtone
  3. Vlajka OSN.

Pri príležitosti 75. výročia vzniku NATO

Rakety Stinter sú jedny z prvých zbraní, ktoré Spojené štáty dodali Ukrajine po spustení ruskej invázie na jar 2022. Tieto prenosné obranné systémy typu zem-vzduch môžu niesť vojaci alebo môžu byť pripevnené na vozidlo. Používajú sa na obranu proti lietadlám na krátku vzdialenosť.
Jednou z hlavných tém washingtonského summitu je práve podpora Ukrajiny, ktorá sa už vyše dvoch rokov bráni voči ruskej agresii. Stretnutie na najvyššej úrovni hláv štátov a vlád sa uskutočňuje pri príležitosti 75. výročia vzniku NATO. Summit hostí americký prezident Joe Biden a okrem iných sa na ňom zúčastňujú aj ukrajinský či juhokórejský prezident – Volodymyr Zelenskyj a Jun Sok-jol.

Dva nemenované zdroje z Aliancie citované agentúrou AP uviedli, že časť rokovaní na summite sa zameriava na to, aby sa každý členský štát zaviazal predložiť v priebehu nasledujúceho roka plány týkajúce sa spôsobu, akým chce zvýšiť produkciu svojho obranného priemyslu.
,,Na summite spojenci podpíšu záväzok, ktorý má pomôcť nášmu obrannému priemyslu v Európe a Severnej Amerike, aby bol silnejší, inovatívnejší a schopný vyrábať vo veľkom,“ uviedol Stoltenberg.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Stoltenberg: Výsledok vojny na Ukrajine ovplyvní desaťročia globálnej bezpečnosti

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: