eReport.sk
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg počas tlačovej konferencie.
Jens Stoltenberg. Foto: tasr/ap

Stoltenberg: NATO musí čeliť mnohým výzvam, aj správaniu Ruska a Číny

Pondelňajší summit NATO (14. júna) bude kľúčový pre Severoatlantickú alianciu a kolektívnu bezpečnosť tohto 30-členného obranného zoskupenia. Uviedol to v piatok popoludní generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

Šef Aliancie v rámci predsummitovej tlačovej besedy pripomenul, že rokovania lídrov, medzi ktorými sa prvýkrát predstaví americký prezident Joe Biden, sa dotknú širšej škály tém. Prezidenti budú hovoriť o reformnej iniciatíve NATO 2030, spoločnom stiahnutí jednotiek z Afganistanu, o asertívnom správaní Ruska a bezpečnostných dôsledkoch rozmachu Číny, klimatickej agende a tiež o obrane v kybernetickom priestore po viacerých rozsiahlych a cielených útokoch na počítačové systémy a ciele spojeneckých krajín.

Stoltenberg upozornil na výzvy, ktoré konanie Ruska a Číny predstavuje pre medzinárodný poriadok. “Žijeme v dobe globálnej konkurencie a musíme reagovať na mnoho hrozieb a výziev súčasne,” vysvetlil. Dodal, že medzi výzvy, ktorým v súčasnosti čelí Aliancia, patrí aj Rusko a Čína, ktoré “odmietajú medzinárodný poriadok založený na pravidlách”, potom pretrvávajúca hrozba terorizmu, hrozby kybernetických útokov, rušivé technológie a klimatická zmena.

“Žiadna krajina ani žiaden kontinent nemôžu čeliť všetkým týmto výzvam osamotene. Ale Európa a Severná Amerika nie sú samy, sú spolu v NATO,” odkázal Stoltenberg.

Podľa jeho slov spojenci musia dať jasne najavo, že článok päť Severoatlantickej zmluvy o kolektívnej obrane sa už neuplatňuje len na útoky na zemi, vode a vo vzduchu, ale aj v kyberpriestore, na čom sa najvyšší predstavitelia NATO zhodli už v roku 2014. Stoltenberg zdôraznil, že lídri sa na summite chystajú vyslať jasný signál, že Aliancia je odhodlaná brániť sa rovnako efektívne v kybernetickom priestore ako v každej inej oblasti.

“Očakávam od lídrov. že prijmú rozhodnutie, že ak dôjde k vážnemu útoku na naše družice alebo iné kapacity vo vesmíre, môže byť aktivovaná aliančná obrana,” uviedol. A spresnil, že to isté by malo platiť, ak bude ktorýkoľvek spojenec napadnutý z vesmíru.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport