eReport.sk
Dušan Karaska, foto: tasr

Stoja za tým pochybnosti v jeho rozhodnutiach: Karaska odvolal riaditeľa Správy NAPANT-u


Riaditeľ Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR Dušan Karaska odvolal riaditeľa Správy Národného parku Nízke Tatry (NAPANT) Ľuboša Čillaga. Hlavným dôvodom je viacero pochybení týkajúcich sa vydaných rozhodnutí v súvislosti s výstavbou v Demänovskej doline. TASR o tom informovala manažérka pre komunikáciu ŠOP SR Anna Weissová. Vedením bude dočasne poverený Pavel Bornemisa, ktorý doteraz pôsobil v správe ako GIS špecialista.

„Je veľmi dôležité, aby sa k ochrane prírody pristupovalo v súlade s platnými právnymi predpismi, a pokiaľ došlo z našej strany k pochybeniu, je potrebné vyvodiť aj dôsledky,“ hovorí Karaska. Dodáva, že na územie Demänovskej doliny sa vyvíja enormný tlak. NAPANT bol vždy pre developerov atraktívnym územím a zakaždým podľa jeho slov vyvíjali veľké úsilie na dosiahnutie svojich cieľov.

„Pred nami stojí výzva, aby sme odstránili nedostatky, poučili sa z nich a zabránili tomu, aby sa podobné pochybenia opakovali,“ skonštatoval šéf ochranárov.

ŠOP v najbližších dňoch zverejní na pozíciu riaditeľa nové výberové konanie. O odvolanie Čillaga požiadal v piatok (4. 12.) šéf envirorezortu Ján Budaj (OĽANO).

Petíciu za zastavenie výstavby a reguláciu dopravy v Demänovskej doline do piatka podpísalo vyše 60.000 ľudí. Iniciátori petície avizovali zber podpisov až do konca zimnej sezóny. Problém rozsiahlej výstavby v doline navrhujú riešiť vyhlásením dočasnej stavebnej uzávery. V rámci aktuálnych príprav nového územného plánu obce požadujú zredukovať rozsah plánovanej zástavby na súčasný zastavaný stav. Pravidelne kolabujúcu dopravu navrhujú vyriešiť celoročnou nízkoemisnou verejnou osobnou dopravou.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Stoja za tým pochybnosti v jeho rozhodnutiach: Karaska odvolal riaditeľa Správy NAPANT-u

KOMENTOVALI STE: