eReport.sk
Pohľad na Westminster Bridge smerom k britskému parlamentu v Londýne. Foto: tasr/ap

Stiahnutie svojej veľvyslankyne z Minska hlási aj Londýn

Británia dočasne stiahla svoju veľvyslankyňu Jacqueline Perkinsovú z Bieloruska. Minister zahraničných vecí Dominic Raab tento krok v sobotu odôvodnil solidaritou s Poľskom a Litvou.

Oba tieto štáty EÚ prijali predstaviteľov bieloruskej opozície a v dôsledku tlaku z Minska museli následne z krajiny stiahnuť početných diplomatov, informovala agentúra DPA.

Ako prejav solidarity s Poľskom a Litvou svojich veľvyslancov alebo vedúcich misií z Bieloruska povolali na konzultácie už viaceré ďalšie krajiny EÚ vrátane Nemecka, Lotyšska, Estónska, Švédska, Českej republiky i Slovenska.

EÚ odmietla uznať sporné víťazstvo bieloruského lídra Alexandra Lukašenka v prezidentských voľbách, ktoré sa konali 9. augusta. Zároveň prijala sankcie voči najvyšším bieloruským predstaviteľom považovaným za zodpovedných za násilné zákroky proti následným protestom.

Lukašenko obviňuje susedné krajiny Poľsko a Litvu z podnecovania protestov v Bielorusku.

Ich veľvyslancov odvolali v pondelok po tom, ako ich Minsk obvinil z podpory hromadných protestov. Po požiadavke Bieloruska Poľsko a Litva v piatok stiahli z krajiny ďalších niekoľko desiatok diplomatov, píše agentúra AFP.

Zdroj: tasr, foto: tasr/ap


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Stiahnutie svojej veľvyslankyne z Minska hlási aj Londýn

Najnovšie